A mezőgazdaság aktuális pályázati lehetőségei közül nagyon népszerűnek számít a gazdálkodók körében a „Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása (VP2-4.1.8-21)” című kiírás.

 A precíziós gazdálkodást érintő technológiai beszerzéseket segítő pályázati lehetőségről tartottak webkonferenciát a közelmúltban Halász- Kiss Dóra és Hancs Hanna a Gordius Solutions Tender Kft. pályázati szakértői.

Az alábbiakban összefoglaljuk a webkonferencia során elhangzott tudnivalókat, ami segítség lehet azok számára is akik eddig csak keveset hallottak a pályázat részleteiről.

A szakértők beszéltek arról milyen nehézségek adódhatnak a folyamatban és részletezték konkrétan mire lehet valójában pályázni, milyen mértékű támogatást lehet nyerni.

Százmilliárd forint keretösszeggel hirdették meg a pályázati lehetőséget precíziós gazdálkodást segítő technológiai beszerzésére. A pályázat esetében 1000-1500 nyertes pályázatra lehet számítani. A pályázók 5 és maximum 250 millió forint közötti összeget igényelhetnek. Elhangzott, hogy a támogatás mértéke 40-70% között mozoghat, de átlagosan 50-60 %-os támogatási mértékkel lehet kalkulálni az önerő mellett.

A pályázatokat hat szakaszban a tervek szerint július 26-tól – 2021. november 19-ig lehet majd benyújtani, azonban a szakértők hozzátették a keretösszeg korántsem biztos, hogy a végső határidőig kitart. – Ezért aki számolna ezzel a pályázati lehetőséggel és megfelel a feltételeknek annak nem ajánlott késlekednie a benyújtással.

A pályázatban való részvétel alapvető feltételeit ismertették a szakértők:

A pályázatban azok a mezőgazdasági termelők vehetnek részt, akiknek bevételük legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik, akik az előző teljes lezárt üzleti évben (2020), fiatal mezőgazdasági termelő esetében (41 év alatt) lezárt üzleti évben legalább 6.000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek. Ezenkívül szükséges az üzemméret meghatározása, STÉ és árbevétel igazolása.

STÉ kalkulátort itt talál

Ismertették a lehetőségeket, hogy mire nyújtható be a pályázat.

Megjegyezték, hogy minden gépnél fontos lesz, hogy helyspecifikus illetve precíziós munkavégzésre alkalmasak legyenek. – Ide sorolhatjuk a különböző erőgépeket, traktorokat, kombájnokat és betakarítógépeket, valamint a permetezőgépeket és a sorközművelő eszközöket is.

Hangsúlyozták vannak azonban eszközök, amelyek nem támogathatók a pályázatban ilyen azon talajművelő munkagépek, amelyek nem járulnak hozzá a talajkímélő műveléshez, valamint a munkájuk alapján nem sorolhatók a precíziós eszközök közé. – Ide tartoznak például az ekék, boronák, hengerek, simítók vagy akár talajmarók. Azonban a pályázat keretében igényelhetők infokommunikációs és döntéstámogató eszközök is.

Kiemelték, hogy vannak a pályázatban kötelezendően megvalósítandó tevékenységek is. Ezeknek minimum 7%-ot ki kell tennie az összes elszámolható költségből.

Ide tartoznak az alábbiak:

  • Precíziós, georeferált talajmintavétel és az ahhoz kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások.
  • Agrometeorológiai növényvédelmi előrejelzések készítése és az ahhoz kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások
  • Műholdas és földközeli távérzékelési adatok beszerzése és elemzése és az ahhoz kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások.
  • Menedzsment-zónák lehatárolása különféle eljárásokra alapozva és az ahhoz kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások igénybevétele.
  • Differenciált anyagkijuttatási tervek és térképek készítése és az ahhoz kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások igénybevétele.
  • A precíziós gazdálkodásra történő átálláshoz kapcsolódó képzések, oktatások támogatása.

A szakértői javaslat az volt, hogy mindenki próbáljon olyan céggel szerződni, ahol a felsoroltakat egy komplex szolgáltatási csomagban tudják nyújtani, hiszen sokkal könnyebb dolga lesz a pályázónak, ha nem 4-5 helyre kell benyújtani árajánlatkérést csak egy helyen fog szerződni.

Halász-Kis Dóra felhívta a figyelmet arra is, hogy a pályázat ugyan utófinanszírozott formában működik, de van lehetőség előleg igénylésére.  – Ahol pedig nehézségek vannak az önerő előteremtésével nekik is tud segítséget nyújtani a Gordius Solutions Tender Kft. partnerei révén.

A műszaki és szakmai elvárások kapcsán a következőket emelték ki:

  • a projekt tárgya nem adható el, nem adható bérbe, ha működésképtelenné válik vagy ellopják, akkor cserélni kell
  • kizárólag első üzembehelyezésű, legfeljebb két éve gyártott gépek, technológiai berendezések beszerzése és beépítése támogatható
  • három, egymástól és a támogatást igénylőtől független forgalmazótól/gyártótól származó, azonos műszaki paraméterekkel rendelkező precíziós/helyspecifikus működésre alkalmas gépre, eszközre vonatkozó, magyar nyelvű árajánlat

Részletesen ismertették az eszközbeszerzés esetében a darabszám és az összeg megkötéseket is.

A felsorolás úgy szólt, hogy:

  • Legfeljebb két darab traktor: max.(együttesen nettó) 40 millió Ft.
  • Legfeljebb egy darab önjáró permetezőgép.
  • Legfeljebb egy darab szemestermény-betakarításra alkalmas kombájn, max. 50 millió Ft.
  • Egy darab drón, egy darab táblagép, egy darab laptop – vagy a laptop helyett egy darab asztali számítógép – szerezhető be.
  • Táblagépek esetében elvárás, hogy a képátmérője minimum 8” – maximum 11,5” (coll) legyen. (Az asztali számítógéphez tartozó monitor és/vagy laptop képernyő méretére vonatkozóan nincs megkötés.)

A részletes ismertetést követően a felmerülő kérdésekre válaszoltak a szakértők. A teljes webinárium visszanézhető a Gordius Solutiuns Tender Kft. Faceboook oldalán!

A pályázatról egyéb információt itt talál!

Magyarországon a precíziós fejlesztésekre való fogékonyságot is jelzi, hogy idén hazánkban 26 ország 116 előadójának részvételével július 19-22. között került megrendezésre Budapesten a 13. Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia (ECPA).

A rendezvény hétfői megnyitójában Feldman Zsolt az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára úgy fogalmazott, hogy Magyarországon a precíziós gazdálkodást elsősorban a 40 évnél fiatalabb, felsőfokú végzettséggel rendelkező gazdálkodók alkalmazzák, így a precíziós technológiák sikere részben a generációváltás sikerétől is függ.

Feldman Zsolt a 13. Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia megnyitó beszédében hozzátette: mindent meg kell tenni annak érdekében is, hogy a gazdálkodók között – gazdálkodói mérettől és ágazattól függetlenül – ne alakulhasson ki digitális szakadék. Ezért hirdettek 100 milliárd forint keretösszeggel egy olyan pályázati lehetőséget, amely a mezőgazdasági termelés számára precíziós gazdálkodás technológiai beszerzését támogatja – közölte az államtitkár.

Feldman Zsolt szerint a precíziós és a digitális technológia alkalmazása olyan célok eléréséhez ad eszközöket, mint például a jövedelmező és eredményes termelés, a piaci versenyben való sikeres részvétel, összhang teremtése a gazdálkodás és a természeti környezet között, az erőforrások, különösen a termőföld fenntartható hasznosítása.

Kiemelte, hisznek abban, hogy a magyar és az európai élelmiszergazdaságban rejlő tartalékok jobb kiaknázásában óriásai szerepe van a precíziós technológiáknak. Ezek gyakorlatban történő sikeres alkalmazása, a termelés hozzáadott értékének növelésében, a termelékenység fokozásában és a versenyképesség erősítésében ugyanúgy kulcsfontosságú, mint a környezetvédelmi és klímapolitikai célok megvalósításában.

Feldman Zsolt közölte, mindezek miatt a kormány összehangolt munkát folytat, hogy a digitalizáció a teljes agráriumban, a teljes élelmiszeriparban elterjedjen. Példaként említette, hogy 2019-ben külön digitális stratégiája is született az agráriumnak, szinte elsőként Európában és készül az élelmiszeriparé is.