A termékdíjköteles termékekből keletkező hulladékokkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási iparfejlesztési helyi és nemzeti szintű szerveződése rendkívül fontos a jelenlegi gazdasági helyzet függvényében. A hulladékgazdálkodási iparfejlesztési támogatások célja a fenntartható hulladékkezelési technológiák fejlesztése, a környezetbarát újrafeldolgozási és újrahasznosítási folyamatok támogatása, valamint a szennyezőanyagok csökkentése a termékek életciklusának minden szakaszában. Mivel a környezetvédelem és fenntarthatóság fontossága világszerte egyre növekvő figyelmet kap, Magyarország sem marad le a fejlemények mögött, és a kormány elkötelezte magát a hulladék újrafeldolgozását célzó beruházások támogatása mellett. A napokban elindult pályázatra augusztus 14-ig lehet jelentkezni.

Blogbejegyzésünkben körbejártuk a pályázat legfontosabb jellemzőit.

hulladékgazdálkodási pályázat

Miről is szól a hulladékgazdálkodási pályázat?

Az Energiaügyi Minisztérium (EM) közleménye szerint a kormány célja, hogy az ország minél hamarabb átálljon a körforgásos gazdaságra, és ehhez számos intézkedést hoz, melyek a hulladékból való értékteremtés elősegítését tűzik ki célul. A környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár, Raisz Anikó, felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány támogatja azokat a hazai cégeket, amelyek a termékdíjköteles termékek hulladékkezelésével foglalkoznak. A beruházási támogatás révén a vállalkozásokat ösztönzik, hogy komplex hulladékgazdálkodási rendszereket hozzanak létre, fejlesszenek és hatékonyságnövelésre törekedjenek a hulladék-újrafeldolgozás terén. A cél az, hogy a hulladékkezelésből értékes másodnyersanyagok kerüljenek előállításra.

Mi az az Új Hulladékgazdálkodási Rendszer?

Az ország júliustól bevezette az Új Hulladékgazdálkodási Rendszert, amelynek lényege, hogy a jelenlegi termékdíjas rendszert brüsszeli előírásra részben kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerré alakították át. Ennek értelmében a környezetszennyező termékek gyártóinak mostantól „a szennyező fizet” elve alapján kell díjat fizetniük a termékeik hulladékkezelésével kapcsolatos költségek megtérítésére. Ez ösztönzi a vállalatokat arra, hogy csökkentsék a termelési hulladékot, növeljék az újrahasznosított termékek arányát, és környezetbarát csomagolóanyagokat használjanak.

Kinek szól ez a pályázat?

Jelen támogatási felhívásra azon Magyarországon bejegyzett jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaságok nyújthatnak be támogatási kérelmet, amelyek a termékdíjköteles termékekből keletkező hulladékok kezelését/előkezelését és további kezelésre történő átadását/hasznosítását végzik, vagy a támogatási igényben szereplő fejlesztés révén azt megvalósítják amennyiben:

Magyarországon székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkeznek,
• legalább egy teljes lezárt üzleti évvel rendelkeznek,
• vállalják, hogy a beruházás keretén belül beszerzett eszközöket, a beruházás befejezésének időpontjától számított legalább öt évig fenntartják és üzemeltetik,
átlátható szervezetnek minősülnek (megfelelnek a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 1. pontjában foglaltaknak).

A támogatott tevékenységek konzorciumban történő megvalósítása nem lehetséges jelen támogatási felhívásban.

Támogatás és határidő

A felhívásra pályázónként maximum 300 millió Ft igényelhető. A keretösszeg mintegy 3,3 milliárd Ft. A támogatás vissza nem térítendő támogatás, amelynek 75%-a a támogatói okirat kiállítását követően egy összegben, támogatási előleg formájában kerülhet kifizetésre, utólagos elszámolással. A támogatási program keretében a még fennmaradó támogatási összeget a záró szakmai és pénzügyi beszámoló elfogadását követően egyszeri összegben fogják kifizetni. Az elfogadott beszámolók ellenőrzése és jóváhagyása után a támogatott projektek résztvevői az összeget teljes egészében megkapják.

A támogatás intenzitása 70%, vagyis az igénylőnek  projekt összköltségének 30%-át kitevő saját forrással kell rendelkeznie. A saját forrás banki hitelből és más forrásokból – például tagi kölcsönből – vagyis kifejezetten pénzügyi eszközökből állhat.

A pályázatra a kérelmeket 2023. augusztus 14 éjfélig lehet benyújtani.

Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?

Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.