Még a tavalyi évben jelentette be a kormány, hogy 1,5 milliárd forintot különít el állatvédelemre, amelynek a része a „Civil állatvédő szervezetek támogatása” pályázat is. A civil állatvédő szervezetek számára nyújtott támogatás 100%-os intenzitású. Május 17-én a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztosa Budapesten jelentette be sajtótájékoztató keretében ezt az új pályázati lehetőséget.
Magyarországon az állatvédelem kérdése az elmúlt másfél évben nagy hangsúlyt kapott, több olyan intézkedés történt, amely megerősítette az állatvédelem fontosságát. Ilyen esemény volt a Nemzeti Állatvédelmi Tanács és az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának megalakulása, az online állatvédelmi konzultáció, a Magyar Falu Program. Pozitív fejlemény volt még ebben az időszakban a NÉBIH és az Állatorvostudományi Egyetem összefogásán nyugvó weboldal kialakítása (gazdijogsi.hu), amelyen a felelős állattartás minden információit megtalálhatják az érdeklődők.
A „Civil állatvédő szervezetek támogatása” pályázat számokban
Az állatvédelmi pályázatra 500 ezer és 10 millió Ft közötti összegre lehet igényt benyújtani. Ez a támogatás előfinanszírozott, egyszeri, vissza nem térítendő támogatás. 500 ezer Ft alatti támogatási összegre értékelt pályázatot nem lehet támogatni. A tevékenységek, amelyekre ez az összeg fordítható 3 kategóriára osztható: működési költségek, ivartalanítás és állategészségügyi szolgáltatás, valamint férőhelybővítés. Ezen felül sajnos más tevékenység nem jöhet szóba. A pályázaton belül legalább egy tevékenységtípust meg kell jelölni, de több is teljesíthető.
Fontos kitétel még a társállatokkal foglalkozó civil szervezetek esetében az igényelt támogatási összegből legalább 200.000 forintot ivartalanítási költségekre kell fordítani. A vadállatokkal és haszonállatokkal foglalkozó civil szervezetek esetében ugyanekkora összeget kell fordítani állategészségügyi szolgáltatási költségre.
Mely civil szervezetek jogosultak a támogatásra?
Összeszedtük egy csokorba, hogy milyen feltételeknek kell megfelelni a civil szervezeteknek, amennyiben pályázni szeretnének a „Civil állatvédő szervezetek támogatása” pályázatra.
Ezek a következők:
- 2022. január 1. előtt jogerősen bejegyzésre kerültek Magyarországon
- FELIR regisztrációval rendelkeznek (állatmenhely esetében);
- tevékenységüket Magyarországon végzik;
- az állatvédelem, mint cél és tevékenység nevesítve szerepel a létesítő okiratukban;
- a 2011. évi CLXXV. törvény 2. § 6. pont b) és c) alpontjai szerinti civil szervezet;
- 2021. évben ténylegesen állatvédelmi tevékenységet folytattak;
- amennyiben állatmenhelyet működtetnek, a létesítményt még 2022. január 1. előtt engedélyezték vagy vették nyilvántartásba;
- az Áht. 50. § (1) bekezdés a) pontja alapján megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek;
- az Áht. 50. § (1) bekezdés c) pontja alapján átlátható szervezetnek minősül;
- nincs esedékessé vált és még meg nem fizetett adótartozása – ide nem értve az önkormányzati adóhatóság hatáskörébe tartozó adókat.
Fontos hogy erre a pályázatra nem jogosultak magánszemélyek, önkormányzatok, baráti társaságok, közalapítványok, civil társaságok, köztestületek, egyházi jogi személyek, pártok és gazdasági társaságok.
Meddig lehet benyújtani a támogatási kérelmeket?
A „Civil állatvédő szervezetek támogatása” pályázatra elektronikus felületen nyújthatók be a támogatási kérelmek, 2022. június 20. 08.00 órától 2022 július 20. 23.59-ig. Forráskimerülés esetén a forrás 300%-ig fogadnak be pályázatokat, majd a Támogató felfüggeszti a pályázat benyújtási időszakát. Az elektronikus felületen 2022. június 10-től már van lehetőség a pályázat felvitelére és szerkesztésére, viszont benyújtására csak a fent említett időpontban lehetséges.
A véglegesítést követően a pályázónak az adatlapot ki kell nyomtatnia, aláírnia majd 1 eredeti és 1 másolati példányban el kell juttatni 4 napon belül a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft-hez (1223 Budapest, park u. 2.) zárt borítékban, igazolható módon, tértivevényes ajánlott elsőbbségi küldeményként.
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.