Számos módosítás történt a Lakossági napelemes rendszerek támogatása pályázatban. A változások szinte minden területet érintenek, a támogatást igénylők körétől kezdve a jövedelemigazolásokhoz szükséges dokumentációt, a beruházásra választott ingatlant, a támogatható tevékenységek körét és a kötelező vállalásokat is.

Mivel rengeteg megkeresés és kérdés érkezett a ezzel kapcsolatban, ezért blogbejegyzésünkben összefoglaljuk a legfontosabb változásokat.

változások a napelemes pályázatban

1. Jövedelem kiszámítása

A támogatást igénylők körében a legnagyobb változás a jövedelemkritérium kiszámítására vonatkozik. Eddig a beruházással érintett ingatlanban 2021. augusztus 30.-i állapot szerinti tulajdonos személyek 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelmét osztottuk el a beruházással érintett ingatlanban 2021. augusztus 30.-i állapot szerinti 2020-ban jövedelemmel rendelkező személyek számával – és ennek kellett 4.850.000 forintnál kevesebbnek lennie.

Azonban a módosítások szerint szintén a tulajdonos személyek jövedelmét vizsgálják, tehát a képlet első fele ugyanaz marad, azonban az összevont jövedelmet a 2020-ban jövedelemmel rendelkező tulajdonos személyek számával osztják el – és ennek kell 4.850.000 forintnál kevesebbnek lennie.

Továbbra is változatlan, hogy a jövedelemmel nem rendelkező tulajdonosok nem vehetőek figyelembe osztóként, tehát nem szerepelnek a képletben.

változások a napelemes pályázatban

2. Fogyasztási adatok vizsgálata

A másik legnagyobb változás, amit mindenképp szükséges keimelni, hogy korábban az előző év fogyasztási adatait vizsgálták a támogatás megítéléséhez. Azonban  a változtatások óta az ingatlan a pályázat benyújtását megelőző, a pályázó által kézhez kapott utolsó havi teljes villamosenergia fogyasztási számla másolatát kell benyújtani. Ez egyébként sokaknak kedvező változtatás, hiszen a téli hónapok miatt reális fogyasztásokat mutathatnak a korábbi számlák is.

3. Nyugdíjfolyósító által küldött folyósítások

Korábban is a jövedelem közé számított a nyugdíj, azonban a változások szerint már „nyugdíj jellegű” jövedelemnek minősül minden olyan bevétel, melyet a nyugdíjfolyósító igazgatóság folyósít az érintett személy részére, tehát bővítették az eddig jövedelemként elfogadott folyósítások körét.

4. Gyermekkel kapcsolatos kikötések

A gyermek kapcsán olyan vérszerinti vagy nevelt gyermekek vehetők figyelembe, akik közös háztartásban élnek, tehát a legfontosabb fontos kritérium ebben az esetben, hogy a gyermek állandó lakcíme a Pályázóval egy címen, a beruházást érintő ingatlanban legyen. Szempont még továbbá, hogy a Pályázó, vagy annak házastársa / élettársa kérdéses gyermek jogán a családi pótlék igénylésére jogosult legyen, pl.: szülő, gondviselő, vagy nevelőszülő.

A pályázatban kikötötték továbbá a kiskorú gyermek fogalmát is, olyan gyermekek tartoznak ebbe a kategóriába, akik 2021. augusztus 30. napján nem töltötték be a 18. életévüket.

Amennyiben már rendelkezik kivitelezővel megkötött előszerződéssel, akkor biztosan nem kell aggódnia, mert a megjelent közlemény szerint nem éri majd hátrány.