Korábban más felületeinken már beszámoltunk a jó hírről, miszerint pályázat indul a Mikro-, kis- és középvállalkozások eszközbeszerzésének támogatására, illetve a telephelyek feltételeinek javítására, de szerettük volna a blogunkon is megosztani a pályázattal kapcsolatos tudnivalókat, ezzel együtt pedig válaszolunk a felmerülő kérdésekre is.

A PM Komplex pályázat célja a KKV szektor, ezen belül is különösen a járások számára nélkülözhetetlen termékeket előállító, illetve szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások termelékenységének, hatékonyságának és termelési feltételeinek javítása, ezáltal természetesen a helyi gazdaság koronavírus világjárványt követő újraindítása.

Kik igényelhetik a támogatást?

A PM Komplex támogatást olyan mikro-, kis- és középvállalkozások igényelhetik, akik fejlesztéseiket Pest megye kedvezményezett besorolású Ceglédi, Nagykátai, Nagykőrösi és Szobi járások területeinek egyikén valósítanák meg.

Több komoly kritériummal szembesülnek a támogatási kérelmet benyújtók, az első és az egyik legfontosabb, hogy a pályázó minősüljön KKV-nak, azaz mikro-, kis- vagy középvállalkozásnak. Amennyiben ez teljesül, úgy a következő, hogy a pályázóknak rendelkeznie kell legalább egy lezárt teljes 365 napot jelentő üzleti évvel és a legutolsó lezárt, teljes üzleti évében az éves átlagos statisztikai állományi létszámnak minimum egy főnek kell lennie.

A megvalósítási helyszínnel kapcsolatban feltétel, hogy a megvalósítási helyszín 100%-os tulajdonban lévő ingatlan legyen, ugyanakkor kizárólag eszközbeszerzés esetén elegendő a legalább a fenntartási időszak végéig hatályos bérleti szerződés is.

Többször felmerült, így összegyűjtöttük nektek gazdálkodási formakód szerint is, a PM Komplex támogatását igényelheti Korlátolt felelősségű társaság, Részvénytársaság, Betéti társaság és Egyéni vállalkozó.

Mire fordítható a támogatás?

A PM Komplex támogatható tevékenységei között szerepel az új épület építése, létesítése és meglévő épületek bővítése, felépítmény felújítása, átalakítása, modernizációja és az új eszközök beszerzése. Önállóan nem támogatható, de választható tevékenységek esetében pedig lehetőség van megújuló energiaforrások alkalmazására, szolgáltatások igénybevételére, az új eszköz beszerzéséhez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how beszerzésére – ezen belül is a testreszabásra, szállításra, beüzemelésre és a betanításra, és nem utolsó sorban információs technológia-fejlesztésekre és új informatikai eszközök, szoftverek beszerzésére – melynél fontos kritérium, hogy legfeljebb 20% erejéig.

Amennyiben a pályázó önállóan nem támogatható tevékenységet kíván megvalósítani, úgy legalább egy önállóan támogatható tevékenységet is meg kell valósítania úgy, hogy az önállóan támogatható tevékenységre fordított kiadás képezze a kivitelezési költségek legalább 70%-át, nagyléptékű, komplex fejlesztés megvalósítása esetén pedig legalább 80%-át.

Fontos, hogy sajnos nem támogathatóak a már megkezdett projektek, az ingatlanvásárlás, a szállítójárművek vásárlása, illetve a használt vagy olyan eszközök beszerzése, amelyek nem az adott ingatlanra bejegyzett tevékenységhez kapcsolódnak.

Nagyléptékű? Kisléptékű? – Mekkora az elnyerhető támogatás összege?

Elsőre kicsit zavarosnak tűnhet a PM Komplex pályázat kapcsán, hogy mekkora is a támogatás mértéke, hány pályázat nyerhet és hogyan oszlik el a keretösszeg. A rendelkezésre álló keretösszeg 2,5 milliárd Forint, mindez 10-70%-os támogatási intenzitással. Ebből a keretösszegből nagy- és kisléptékű pályázatok megvalósítására van lehetőség.

A kisléptékű pályázatokra 900 millió Forintot különítettek el. Eszerint a Ceglédi járásra 240 millió forint, a Nagykátai járásra 240 millió forint, a Nagykőrösi járásra 180 millió forint, a Szobi járásra pedig 240 millió forint jut. Kisléptékű pályázatok esetén mind a négy kedvezményezett járásban minimum 1,5 – maximum 25 millió Ft támogatás nyerhető el, ami azt jelenti, hogy várhatóan 36-600 db közötti nyertes pályázat várható.

A nagyléptékű pályázatokra 1 580 millió Forintot különítettek el. Eszerint a Ceglédi járásra 630 millió forint, a Nagykátai járásra 630 millió forint, a Nagykőrösi járásra pedig 320 millió forint jut. Nagyléptékű pályázatok esetén mindhárom kedvezményezett járásban minimum 25 – maximum 120 millió Ft támogatás nyerhető el, ami azt jelenti, hogy várhatóan 13-63 db közötti nyertes pályázat várható.

A támogatási kérelmek beadási határideje

2021. február 3 -tól forráskimerülésig

A pályázat a kiválasztási eljárásrend sajátosságai miatt a forráskeret 200%-át elérő beérkezett pályázatok esetén lezárásra kerül!