Az agrárium modernizációja és digitalizációja a XXI. század egyik legfontosabb kihívása. A Vidékfejlesztési Program keretében 2021-ben megjelent a „Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” című pályázati felhívás, amelynek célja az agrárium hatékonyságának növelése és a termelés digitalizálása. Blogbejegyzésünkben megvizsgáljuk, hogy hol tart a pályázatok megvalósítása, milyen finanszírozási nehézségek merülnek fel, és mennyire jellemző a nyertes pályázatok késése vagy visszalépése. Ezenkívül megnézzük, a Vidékfejlesztési Program aktualitásait is.
A Precíziós pályázat állapota és számai
A 2021-ben megjelent pályázat keretösszege 192,5 milliárd forint volt, és a kérelmeket 2021. július 26. és november 19. között lehetett benyújtani. Az Agrárminisztérium összesen 2634 darab kérelem támogatásáról döntött, és ebből már 102 milliárd forint támogatás kifizetése megtörtént a kedvezményezettek számára. Az elnyert támogatás felhasználására két évet biztosítanak, és jelenlegi állás szerint ez az időarányosan megfelelő üteműnek tűnik.
A nagyobb támogatási összegek esetén gyakran merülnek fel finanszírozási nehézségek, és ez befolyásolhatja a pályázatok megvalósítását. Azonban a jelenlegi adatok alapján nem látszik, hogy ez a pályázat esetében komoly gondot okozna. A kedvezményezetteknek két év áll rendelkezésre a fejlesztések megvalósítására, és a kifizetett támogatások összege azt mutatja, hogy a megvalósítás jelenleg haladóban van.
Az eddig beérkezett adatok szerint az elnyert pályázatok alig több mint 3%-a érintett visszalépést vagy elállást a megvalósítástól. Ez az arány nem nagyobb, mint más pályázati konstrukciók esetében. Ez azt jelzi, hogy bár egyes pályázatoknál lehetnek visszalépések, az általános tendencia szerint a kedvezményezettek nagy többsége vállalja a fejlesztések megvalósítását.
A Vidékfejlesztési Program jövőbeli pályázati lehetőségei
A Vidékfejlesztési Program keretében jelenleg is vannak még nyitott felhívások (tanyavillamosítás, vízgazdálkodási ágazat fejlesztése, öntözési közösség fejlesztései, minőségrendszerekhez való csatlakozás, állatjóléti felhívások, LEADER felhívások), de a program zárási szakasza felé közeledünk, így újabb pályázati lehetőségekre már nem várhatunk. Azonban a KAP Stratégiai Terv végrehajtása előtt áll, amelynek keretében 2024 első negyedévétől számos új pályázati felhívás várható az agráriumban tevékenykedők számára.
Az Agrárminisztérium kiemelten fontosnak tartja az agrár-nemzedékváltás ösztönzését és elősegítését, és ennek érdekében tervezi meghirdetni több korábbi és új támogatási konstrukciót a KAP Stratégiai Terv alapján. Az egyik új intézkedés a gazdaságátadás támogatása, amelynek jogszabályi alapjait már törvény formájában megteremtették.
Emellett egy másik új támogatási elem a mezőgazdasági üzemei beruházások fejlesztését támogató felhívásoknál a gazdaságátadásban részt vevő pályázók 15%-kal magasabb támogatási intenzitásra számíthatnak az alaptámogatáshoz képest.
Az agrárnemzedékváltás ösztönzését célzó intézkedések mellett a fiatal mezőgazdasági termelők támogatása is folytatódik. Az induló fiatal gazdák továbbra is pályázhatnak a 40 ezer euró összegű, átalány jellegű támogatásra, ha megfelelnek a következő feltételeknek:
- legalább 18 és legfeljebb 40 évesek,
- rendelkeznek államilag elismert mezőgazdasági jellegű szakismerettel,
- legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezetnek,
- valamint legalább 10.000 STÉ (Standard Tétel Egység) értékű, de legfeljebb 50.000 STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkeznek.
Az induló fiatal gazdák emellett külön beavatkozás alapján is támogatást kaphatnak beruházásaik céljainak megvalósításához.
Az új támogatási rendszer végrehajtásához szükséges intézményi, végrehajtási és informatikai felkészülés jelenleg folyamatban van. Az új vidékfejlesztési pályázati felhívások, beleértve a „fiatal gazda pályázatot,” tervezett megjelentetési menetrendje őszre készül el, és ekkor tervezik a szakmai nyilvánossággal ismertetni ezeket a lehetőségeket.
Jobb felkészülni már idén!
A Fiatal Gazda Felkészítő Mentorprogram célja segíteni az ambiciózus fiatal gazdákat abban, hogy pályázatképessé váljon a gazdaságuk és elérhető legjobb nyerési esélyekkel induljanak neki a fiatal gazdák induló-, és a későbbi pályázatoknak is. A pályázatra már nem sokat kell várni, azonban fontos a felkészülés és a gazdaságunk felkészítése az új felhívásra.
Cégünk különösen fontos területnek tartja a fiatal gazdák első lépéseinek támogatását, hiszen ebben a fázisban lehet legjobban megalapozni egy későbbi, profitábilisan működő vállalkozás alapjait. Ezért kiemelten nagy fókuszt helyezünk minden olyan pályázati programra, ami az induló agrár vállalkozásokat támogatja. Az első pályázat megnyerése után az esetek többségében egy hosszú távú együttműködés veszi kezdetét, ami a későbbiekben sok éves közös munkát, és több nyertes pályázatot is magában foglal.
A programot elsősorban azoknak ajánljuk, akik mezőgazdasági területen képzelik el hivatásszerűen a jövőjüket, 40 éves életkor alatt vannak, legfeljebb 5 éve gazdálkodnak és fogékonyak a tanulásra.
Komplex szolgáltatási csomagjainkkal segítjük a gazdákat, hogy értesüljenek a számukra megfelelő, elérhető pályázati lehetőségekről. Ráadásul a 2027. év végéig tartó pályázati ciklusban rengeteg agrár támogatás érkezik, így most kiemelten fontos, hogy időben fel tudjanak készülni a folyamatokra. Emellett szakértőink segítenek a vállalkozásuk egyéb fontos területein is, mint például a jogszerű könyvelési és adózási folyamatok átlátása és a speciális szakemberek bevonása.
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.