A díszkertészeti pályázatra már nagyon régóta várt az ágazat! A zöldterület kezeléssel foglalkozó vállalkozások valamint a díszkertész ágazat termékei és szolgáltatásai az emberi környezet alakítása és az élhető környezet fenntartása szempontjából nélkülözhetetlenek. A díszkertész ágazatra jellemző, hogy kimagasló az egységnyi területen előállított termelési értéke és az egységnyi területen foglalkoztatottak száma. A termelés jelentős része vidéki térségben valósul meg, ugyanakkor a szolgáltatások iránti igény jellemzően a nagyobb településeken realizálódik. A növekvő piaci igények kielégítéséhez nélkülözhetetlen a díszkertész ágazat modernizációja, a termelési módszerek, a szolgáltatások színvonalának emelése. Ezért a KAP keretében megjelent a „Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása” pályázat, amelynek segítségével a tervezett fejlesztések megvalósulhatnak.
Kik pályázhatnak?
Olyan magyarországi mikro- és kisvállalkozás igényelhet támogatást, aki
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, akkor az azt megelőző – teljes lezárt üzleti évben a vállalkozás (beleértve a mezőgazdasági őstermelőt is) nettó árbevétele vonatkozásában 40%-ot meg nem haladó mezőgazdasági, illetve 50%- ot meg nem haladó erdőgazdálkodási nettó árbevétellel rendelkezik,
- a támogatási kérelem benyújtásakor vidéki térségben lévő székhellyel/telephellyel/fiókteleppel rendelkezik (vidéki térségnek minősül az a település, ahol közigazgatási jogállástól (város/község) függetlenül a népesség 10 ezer főnél kevesebb vagy a 10 ezer fő feletti lakossággal rendelkező tanyás település külterülete) amely a művelet megvalósítási helyszíne,
- dísznövény előállítással, kereskedelemmel vagy zöldterület kezeléssel foglalkozik, a tevékenysége legalább a támogatási kérelem benyújtását megelőző 2 teljes lezárt üzleti évben magában foglalta a következők legalább egyikét:
- TEÁOR’08 8130 – zöldterületkezelés,
- TEÁOR’08 4776 – dísznövény-kiskereskedelem,
- TEÁOR’08 4622 – dísznövénynagykereskedelem,
- ÖVTJ’24 8130 – zöldterület-kezelés,
- ÖVTJ’24 4622 – dísznövény nagykereskedelme,
- ÖVTJ’24 4776 – dísznövény, vetőmag, műtrágya, hobbiállat-eledel kiskereskedelme.
A díszkertészeti pályázati támogatás jellege, mértéke
A Díszkertészet ágazat vállalkozásainak támogatása pályázatban akár 36,5 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető, a vállalkozás árbevételétől függően. A támogatás intenzitása 30-65%, ami régiónként, vármegyénként változik, illetve a vállalkozások méretének alapján is növelhető. A pályázat keretösszege 1,6 milliárd Ft, így várhatóan nagyjából 40 db díszkertészeti vállalkozás részesülhet támogatásban. A díszkertészeti pályázatban előleg is igényelhető, a megítélt támogatási összeg legfeljebb 25%-áig.
Az igényelhető támogatás 36,5 millió Ft
Támogatási intenzitás: 30-65%
Támogatható tevékenységek
Önállóan támogatható tevékenységek
I. A versenyképesség javítása érdekében a dísznövény előállításhoz, kereskedelemhez vagy zöldfelület kezeléshez szükséges épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, felújítása
II. A dísznövény előállításhoz, kereskedelemhez és zöldfelületkezeléshez kapcsolódó új gépek és eszközök, technológiák vásárlása
Önállóan nem támogatható tevékenységek
Kötelező vállalások
Mint minden támogatás esetében, a díszkertészeti pályázatnál is szükséges bizonyos vállalásokat tenni. A nyertes pályázóknak a következő dolgokat kell teljesíteni:
- a fejlesztések fizikai befejezését követően 5 év fenntartási kötelezettség terheli a pályázót,
- a projekt végrehajtására a Támogatói Okirat hatályba lépését követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.
Nem támogatható tevékenységek
A díszkertészeti pályázatban az eddig felsorolt tevékenységeken túlmenően más tevékenység nem támogatható, kiváltképp:
A pályázatok benyújtásának határideje
A díszkertészeti pályázatban a támogatási kérelmeket 2024. október 29-től forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. június 30-ig lehet majd benyújtani, a kérelmek szakaszosan kerülnek elbírálásra, az alábbi dátumok szerint:
- benyújtási szakasz: 2024. október 29. – 2024. november 11.
- benyújtási szakasz: 2024. november 12. – 2024. november 25.
- benyújtási szakasz: 2025. június 3. – 2025. június 16.
- benyújtási szakasz: 2025. június 17. – 2025. június 30.
Az alábbi mezők kitöltésével kérheti a díjmentes felmérést, amely megmutatja mekkora eséllyel tud indulni a pályázaton.