A mezőgazdasági termelők több lábon állásának elősegítésére ősz végén 50 milliárd forintos keretösszeggel diverzifikációs pályázati lehetőséget fog biztosítani a kormány, különböző típusú szálláshelyek létrehozására, vagy már meglévő szálláshelyek felújítására.
Az Agrárminisztérium szeptember végi közleményéből kiderült, hogy a megújuló vidék, megújuló agrárium program első ütemében meghirdetett pályázati felhívások sikeresnek bizonyultak, hiszen egyszerűbb kiírással, gyorsabb bírálattal sikerült elérni, hogy a nagyszámú támogatást igénylő rövid időn belül támogatói okirathoz jusson, fejlesztését megkezdhesse – fogalmazott a közleményben Nagy István agrárminiszter.

Mint mondta, az elért eredmények, továbbá a szakmai szervezetekkel, érdekképviseleti szervezetekkel folytatott egyeztetések eredményeként Magyarország kormánya úgy döntött, hogy a Vidékfejlesztési Program rendelkezésre álló forrásainak felhasználását meghatározó, 2021. évre vonatkozó Éves Fejlesztési Keret módosításával az év hátralévő részében 527 milliárd forint összegben ír ki pályázati felhívásokat.
A fejlesztési program második üteme további lehetőséget teremt a versenyképességet, hatékonyságnövelést szolgáló beruházások megvalósítására, de kiemelt szerep jut a környezetkímélő gazdálkodási formák támogatásának is. – derült ki az Agrárminisztérium közleményéből

Az agrárminiszter felhívta a figyelmet arra is, hogy fontos cél a mezőgazdasági termelők több lábon állásának elősegítése.Ezért várhatóan még az ősz végén meghirdetésre kerül egy ötvenmilliárd forintos keretösszegű diverzifikációs pályázat. A pályázók új szálláshelyek létrehozására vagy a már meglévők fejlesztésére fordíthatják az elnyert támogatást.
Az alábbiakban szeretnénk felidézni a korábbi években megjelent „Nem mezőgazdasági tevékenységek beindítására és fejlesztésére irányuló beruházások támogatása” kiírását, ami vélhetően a mostani megjelenés során sem fog nagyban változni.
A korábbi kiírás szerint a támogatás célja volt a vidéki térségekben a mikrovállalkozásnak minősülő aktív mezőgazdasági termelők induló vagy már működő nem mezőgazdasági tevékenységeinek továbbfejlesztése érdekében a gazdasági több lábon állásásának erősítése. – A célkitűzés esetében az őszi pályázat megjelenése esetében is hasonlóra lehet számítani.
A korábbi pályázat támogatott minden olyan fejlesztést szolgáló beruházást, ami nem mezőgazdasági termelő és szolgáltató vagy nem mezőgazdasági élelmiszer feldolgozást célzó tevékenységet jelentett.
A támogatás további céljai közé tartozott a nem mezőgazdasági termelő és szolgáltató tevékenységek fejlesztése, a támogatásban részesülők által kialakított és működtetett szolgáltatások továbbfejlesztése, a tanyás és vállalkozáshiányos aprófalvas településeken megvalósuló fejlesztések támogatása, a jövedelemszerzés és a foglalkoztatás erősítése.
A pályázati legutóbbi keretösszege 35,94 Mrd Ft volt, most viszont 50 milliárd forintos kerettel tervezik meghirdetni. A korábbi pályázat által 50 millió Ft vissza nem térítendő támogatáshoz lehetett jutni.
A korábbi kiírás szerint a pályázó az alábbi feltételek mellett nyújthatta be támogatási kérelmét:
Mikrovállalkozásnak minősülő aktív mezőgazdasági termelő, aki/amely együttesen megfelel az alábbi feltételeknek:
Támogatható tevékenységek
- székhelye/életvitelszerű tartózkodási helye legalább a támogatási kérelem benyújtását megelőző év január elsejétől a 3. és 4. vagy 10. számú mellékletben felsorolt településen van;
- a projekt megvalósítási helye a Felhívás 3., 4. vagy 10. számú mellékleteben szereplő településen található;
- igazolja, hogy a támogatási kérelem benyújtását megelőző utolsó teljes lezárt üzleti évi – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évi -, árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik;
- rendelkezik a 2007. évi XVII. törvény 28.§-a szerinti ügyfél-azonosítóval;
Jelen felhívás esetében az Őstermelők a Mikrovállalkozásnak minősülő aktív mezőgazdasági termelő kedvezményezetti körbe tartoznak.

Kizáró tényezők
Nem nyújtható támogatás azoknak, akikre a lenti felsorolásból bármelyik igaz:
- Aki/amely olyan projektet kíván megvalósítani, amelynek tartalma a Felhívásban megfogalmazott célokkal nincs összhangban.
- A VP- 19… (LEADER) keretében már rendelkezik nyertes kérelemmel ugyanezen tevékenységre vonatkozóan.
- Az a kedvezményezett, aki „Mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja, mikrovállalkozás indítása” című, VP6-6.2.1-16 felhívás keretében már rendelkezik nyertes kérelemmel ugyanezen tevékenységre vonatkozóan.
- Aki támogatást nyert a GINOP-1.2.1-15 Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése, vagy a GINOP-1.2.2-15 Mikro-, kis- és középvállalkozások kapaciításbővítő beruházásainak támogatása, valamint a GINOP-1.2.1-16 Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése, vagy a GINOP-1.2.2-16 Mikro-, kis- és középvállalkozások kapaciításbővítő beruházásainak támogatása címen;
- Aki támogatást nyert a VEKOP-1.2.1-16 Mikro-, kis- és középvállalkozások kapaciításbővítő beruházásainak támogatása címen.
Ugyan a közeljövőben megjelenő támogatás igénybevételének pontos feltételei még nem ismertek, de akinél ez a pályázat lehetőség nagy segítség lehet annak érdemes már most a korábbi felhívást is alaposan átnéznie, hiszen hasonlóra lehet számítani a közeljövőben. – Itt olvasható a korábbi kiírás.
Amennyiben a pályázati lehetőség érdekes lehet az Ön számára is és szeretne tájékozódni, hogy milyen eséllyel indulhat majd a pályázaton, itt lehetősége van díjmentes előminősítést igényelnie.