Az állattenyésztési ágazat számos problémával küszködik, ami jelentősen megnehezíti a gazdaságok számára a fejlődést. Nagy szükség van új technológiákra és épületekre, illetve a termelési költségek csökkentésére. Természetesen az Agrárminisztérium is látja a nehézségeket, ezeknek a megoldására jött létre az Állattartó telepek fejlesztése pályázat, ami kifejezetten az állattartó gazdaságok problémáira fókuszál.

A pályázat már korábban is nagy népszerűségnek örvendett, ami nem meglepő, hiszen lehetőséget biztosít az innovatív, környezetbarát technológiák elterjesztésére, új állattartó telepek létrehozására, régi a gazdaságok megerősítésére, a foglalkoztatás növelésére, illetve a piaci versenyképesség javítására. A Vidékfejlesztési Program keretében megvalósuló pályázat iránt mindig rengetegen érdeklődnek és még sokaknak lenne igencsak aktuális, hiszen a pályázati pénzek elnyerésével megvalósulhatnak olyan fejlesztések, amelyekre nincsen elegendő saját tőke. Ráadásul a hiteleknél kedvezőbb feltételekkel, ugyanis a pályázati támogatások többsége vissza nem térítendő.

Azonban tudjuk, hogy egy pályázat bizalmat és pénzügyi elköteleződést igényel. Éppen ezért nagy figyelmet fordítunk arra, hogy minél több információt megosszunk a pályázati folyamat menetéről, illetve a felmerülő költségekről.

Állattartó telepek fejlesztése pályázat

Egy sertéstelep fejlesztésének részletei

Esettanulmányunkban egy nyírbogáti ügyfelünk, Sándor pályázatát szeretnénk bemutatni, aki sertéstelepének fejlesztésére keresett pályázati támogatást. Sándor kiemelt célja volt az állatállomány jólétének javítása és a korszerű gépek beszerzése. Régóta küszködött bizonyos gépek hiányával, különösen a traktor nélkülözése okozott problémát. Ezért utánajárt a vásárlási lehetőségeknek és szerencséjére pont akadt megfelelő pályázat, így 50%-os támogatási intenzitással sikerült új gépekhez jutnia. Ráadásul Sándor a tervezett kiadások vonatkozásában ÁFA visszaigénylésre is jogosult, ezért az elszámolásnál az ÁFA nélküli (nettó) összeg került figyelembevételre.

A folyamat során először részletesen konzultált pályázati szakértőnkkel, együtt kiválasztották a megfelelő és prioritást élvező fejlesztéseket, majd ezek fényében pályázati tanácsadónk az Állattartó telepek fejlesztése pályázatot javasolta. Ezután elkezdődött a pályázatírás folyamata, ami az agrár pályázatoknál egy bonyolult eljárás, számos papír és engedély beszerzése szükséges. Természetesen Sándor személyes pályázatírója mindenben támogatást nyújtott részére, így a folyamat gyorsan és gördülékenyen haladt.

A következőkre igényeltünk támogatást

  • BlackBull B.B JX 100 traktorra szerelhető homlokrakodó – nettó 2.659.000 Ft
  • New Holland T5.110 traktor – nettó 26.880.000 Ft
  • Projektmenedzsment 1. részlet – nettó 1.072.737 Ft
  • Szemestermény szárító berendezés, hűtősiló tárolók kialakítása – nettó 53.226.291 Ft
  • Projektmenedzsment 2. részlet – nettó 1.072.736 Ft

Így összesen 85.818.953 Ft fejlesztési összegre igényeltünk Sándornak támogatást. A támogatás intenzitása 50%, így Sándor akár 42.909.476 Ft összegű támogatásban is részesülhet, ami azt jelenti, hogy a fejlesztéseinek a felét vissza nem térítendő támogatásból valósíthatta meg!

Sándor 42.909.476 millió Forintot spórolhat

Az Állattartó telepek fejlesztése pályázatban mérföldkövenként kerül kiutalásra a támogatás. Mivel Sándor esetében két mérföldkő került kitűzésre, ezért két összegben kapja meg az összeget. Az első mérföldkőben igényelhető támogatás összege már meg is érkezett Sándor számlájára, azaz pontosan 15.305.868 Ft került kiutalásra.

Általában a támogatás elnyerése annyira leköti a pályázók gondolatait, hogy nem is gondolnak a fenntartási időszakban várható nehézségekre. Mint minden pályázatnál, a több éves fenntartási időszakban számos beszámolót és dokumentumot kell benyújtani a pályázatot kiíró szervnek, projekttáblát szükséges beszerezni, emellett ennél a pályázatnál például a több részletben érkező támogatási összegek lehívása is feladat – és még számos más elvégzendő teendő, határidőkkel. A fenti számokból kiderül, hogy a projektmenedzsment költségei szintén finanszírozhatók voltak a pályázatban, így Sándor ezen is pénzt spórolhatott, miközben szakértő segítségével dolgozhat, aki koordinálja a támogatás elnyerését követő fenntartási időszak folyamatait, egyeztet a kivitelezővel, könyvelővel és az egész folyamat alatt szakértői támaszt kínál.

Összegezve, Sándor szakértőink segítségével 42.909.476 Forintot spórolhat a fejlesztések megvalósításakor, így már most azon gondolkodik, hogy milyen fejlesztésekbe fektetheti a megspórolt pénzét. Nagy örömére 2023-2027-ig agrár pályázati dömping várható a KAP keretében, így biztosan megtaláljuk majd további fejlesztési lehetőségeket Sándor sertéstelepe számára.

Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?

Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.