A Falusi kisbolt pályázat kapcsán is rengeteg kérdés érkezett hozzánk, így szeretnénk a szokásos módon egy blogbejegyzés formájában is összefoglalni, hogy mire érdemes figyelni.
A pályázat célja a helyi gazdaság felélénkítése, a kistelepülések népességmegtartó erejének növelése és a falvakban élők életszínvonalának javítása. A támogatással Magyarország Kormánya szeretné elérni, hogy az üzletek valódi közösségi térként működhessenek és az alapvető élelmiszerek mellett vény nélkül kapható gyógyszerek forgalmazásával és postai szolgáltatásokkal is foglalkozhassanak.

Nagyon egyszerűen megfogalmazva a Falusi kisbolt pályázat esetében olyan gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók vagy szövetkezetek pályázhatnak, akik 2000 fő alatti kistelepülésen üzletet üzemeltetnek – melynek fő tevékenysége az élelmiszer jellegű bolti vegyes kereskedelem. Fontos, hogy ebben az esetben a kisbolt tulajdonosa adhat be pályázatot.
Ezen kívül pályázhatnak olyan már működő vagy újonnan induló gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók vagy szövetkezetek is, akik most nyitnának kisboltot egy olyan 2000 fő alatti kistelepülésen, ahol nincs jelenleg olyan bolt, melynek főtevékenysége élelmiszer jellegű bolti vegyes kereskedelem.
A támogatható tevékenységek esetében lehetőség van az üzletek külső és belső felújítására, például épületgépészeti korszerűsítésre, bővítésre, építésre és akadálymentesítésre is. Emellett az üzletnek helyet adó ingatlan adásvétele során a vételár megfizetéséhez is lehet támogatást igényelni.
Továbbá minden olyan eszközbeszerzés is támogatott, ami a kiskereskedelmi tevékenység és a vállalt egyéb szolgáltatás folytatásához szükséges, azaz például a berendezési bútorzat, melegen-tartó, hűtőpult, hűtő, feldolgozógép, sütő, kelesztő gép, pénztárgép, számítógép, POS terminál, illetve az elektronikai eszközökhöz kapcsolódó immateriális javak, mint a szoftver vagy licencdíj. Az üzlet és a szolgáltatások hatékony üzemeltetése érdekében képzések igénybevételére is lehet támogatást kérni, továbbá az üzletben foglalkoztatottak munkabéréhez kapcsolódó közterhek megfizetése is támogatott.
A támogatás formája
Magyarország Kormánya a programra 45 milliárd Forint keretösszeget biztosít. A pályáazt keretein belül 70 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető, a rendelet szerint a támogatást a Magyar Falu Program keretein belül lehet igénybe venni.
A támogatás mértéke
A Falusi kisbolt pályázat esetében a támogatás mértéke a támogatható tevékenységtől függ.
Az üzlet külső és belső felújítására – épületgépészeti korszerűsítésére, bővítésére, építésre és akadálymentesítésre – az igényelhető támogatás az elszámolható költség maximum 80 százaléka, azaz legfeljebb 50 millió forint.
A kiskereskedelmi tevékenység és a vállalt egyéb szolgáltatás folytatásához szükséges eszközök beszerzése esetében a támogatás az elszámolható költség maximum 75 százaléka, tehát legfeljebb 12 millió forint.
A képzések esetében a támogatás az elszámolható költség maximum 75 százaléka, azaz legfeljebb 12 millió forint.
Az üzletnek helyet adó ingatlan adásvétele során a vételár megfizetéséhez támogatásként a vételár 50 százaléka, azaz legfeljebb 5 millió forint igényelhető.
Az üzletben foglalkoztatottak munkabéréhez kapcsolódó közterhek megfizetéséhez idén 2 fő, utána egy fő részére igényelhető támogatás 5 éven át.
Visszanézhető webinárium
Február 24-én a Facebook oldalunkon tartottunk egy webináriumot a témában, ahol György Zoltán értékesítési projektmenedzser és Magyar Tibor szakmai vezető bemutatják a pályázat részleteit és válaszolnak a felmerülő kérdésekre is!
Mikor utasíthatják el a kérelmet?
A kérelem több okból kifolyólag kerülhet elutasításra, néhányat kiemelnénk ezek közül. Elsősorban, ha a tervezett megvalósítási helyszínen 2000 főnél többen laknak vagy a fent felsorolt tevékenységen kívül a pályázó más tevékenységet szeretne megvalósítani. Továbbá természetesen akkor, ha a saját tőke negatív vagy a törzstőke jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá csökkent vagy a vállalkozás jogerős végzéssel elrendelt, felszámolás, csődeljárás, végelszámolás, vagy egyéb – a megszüntetésre irányuló, jogszabályban meghatározott – eljárás alatt áll.
Meddig lehet beadni a pályázatot?
A március 1-én hatályba lépő jogszabály részletesen foglalkozik az igénylés technikai lebonyolításával is, a Falusi kisbolt pályázat beadási határidejéről pedig legkésőbb április 1-ig döntenek majd.