A jövő év kiemelkedő jelentőségű lesz a mezőgazdaságban dolgozók számára, mivel az új KAP keretében több olyan felhívás is érkezik, melyben a generációmegújulás és az üzemfejlesztés áll a középpontban. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatója szerint a 2024-es mezőgazdasági pályázatokra érdemes időben felkészülni, mivel szigorodó követelmények lesznek az elmúlt évek pályázataihoz képest, viszont a támogatások mértéke emelkedik, így nem érdemes lecsúszni egy-egy fejlesztési lehetőségről.

Felkészülés a fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatására
Egyre gyakrabban halljuk a generációs megújulás kifejezést az új KAP felhívások kapcsán, ami nem meglepő, hiszen a II. pillérben nagy hangsúlyt kapnak a fiatal termelők valamint a gazdaságátadás támogatása. Az agrárágazatban megfigyelhető öregedési tendenciák megfordítása és a következő generáció mezőgazdasági vállalkozói generációjának előmozdítása, valamint a fiatalok vidéki elvándorlásának csökkentése érdekében fontos, hogy a Közös Agrárpolitika eszközeivel olyan támogatásokat nyújtsunk, amelyek elősegítik azoknak a fiatal gazdálkodóknak a megjelenését a mezőgazdasági szektorban, akik hivatásszerűen szeretnének foglalkozni ezen a területen. Ennek érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani a fiatal mezőgazdasági termelők támogatására.
Ahogy a NAK cikkében olvashatjuk, a fiatal mezőgazdasági termelők támogatása pályázaton természetes személyek vagy jogi személyiségű vállalkozások indulhatnak. Természetes személy esetén kritérium a 18 és 40 év közötti életkor, a mezőgazdasági szakismeret, a legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemvezetés és legalább 10 ezer STÉ, de legfeljebb 50 ezer STÉ közötti mezőgazdasági üzemméret. (Az üzemméret kiszámításához szükséges STÉ kalkulátor itt tekinthető meg, azonban fontos, hogy a kalkulátor hamarosan változni fog). Jogi személyiségű vállalkozások esetén itt is fontos, hogy a jogi személy vezető tisztségviselője 5 évnél ne régebben vezesse az üzemet, életkora legalább 18, de legfeljebb 40 éves, mezőgazdasági szakismerettel rendelkezik és a jogi személy legalább 10 ezer STÉ értékű, a jogi személy és a jogi személy ügyvezetője és tulajdonos együttesen legfeljebb 50 ezer STÉ értékű üzemmérettel rendelkezzen.
A támogatás várhatóan 100 ezer euró lesz.
Felkészülés a „Mezőgazdasági kisüzemek fenntartható fejlesztése” című pályázatra
Korábbi években rendkívül népszerű volt a kisüzemek fejlesztése felhívás, amely az új KAP keretében is kiemelt hangsúlyt kap. Az új felhívás célja hasonló lesz a korábbi kisüzemi pályázathoz, amelynek keretében a kisméretű mezőgazdasági termelők jövedelemszerzését és gazdasági diverzifikációját kívánják támogatni, figyelembe véve az egyéni adottságokat és ambíciókat.
A NAK cikke alapján kiderül, hogy hasonlóan a Fiatal gazda támogatáshoz itt is természetes és jogi személyek pályázhatnak. Fontos a meglévő mezőgazdasági üzem, melynek mérete legalább 5 ezer, de legfeljebb 10 ezer STÉ értékkel bír. A pályázatban szükséges egy üzleti terv készítése, mely alapján értékelik, mennyire életképes az adott gazdaság.
A támogatás mértéke várhatóan eléri a 60.000 EUR-t, amely akár a projekt teljes költségének 85%-át is fedezheti. Ezzel a támogatási összeggel a projektek akár négyszer nagyobb méretben is megvalósulhatnak, mint a korábbi kisüzemi pályázatok esetében. A hozzáadott 15% önerővel akár 69.000 eurónak megfelelő költségű projektek is megvalósíthatók.
Felkészülés a „Mezőgazdasági üzemek fejlesztése” című pályázatra
A harmadik téma, amelyet a NAK nagyító alá vett a Mezőgazdasági üzemek fejlesztése. A korábbi években jelentős forrásokat kaptak a mezőgazdasági nagyüzemek, amelyeknél a beruházás állt a középpontban. Az új ciklusban ez a pályázat összetettebb lesz az eddigi beruházási támogatásokhoz képest, mivel magában foglalja az alábbi tevékenységek széles skáláját:
- Állattartó telepek általános modernizációja, ideértve a járványos állatbetegségek kockázatát csökkentő technológiák beszerzését és új állattartó telepek létrehozását.
- Kertészeti üzemek általános fejlesztése, beleértve az építéssel járó kertészeti technológiák kialakítását, kertészeti eszközök beszerzését, ültetvénytelepítést és modernizációt, valamint új kertészeti üzemek létrehozását.
- Terménytárolók, szárítók és tisztítók létesítése és modernizálása.
- Mezőgazdasági termelők kármegelőző beruházásainak végrehajtása, ideértve a tavaszi fagy, eső és jégkárok elleni védekezést szolgáló technológiák és eszközök beszerzését.
Látható, hogy eléggé széles területen szükséges a beavatkozás, így emiatt lehetséges (ahogy a korábbi években is), hogy egyes ágazatoknál külön felhívás fog megjelenni.
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.