Blogsorozatunkban 6 héten át beszámolunk a KAP-ról és az ehhez kapcsolódó várható támogatásokról. Az eheti részben bemutatjuk a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének (KAP) a Gazdasági fenntarthatóságot szolgáló intézkedéseit. Új gazdasági pályázatokra lehet számítani, kitérünk a „Mezőgazdasági üzemek fejlesztése”, a” Tevékenységdiverzifikáció a mezőgazdasági üzemen belül és kívül” és az „Élelmiszer-feldolgozás fejlesztése a mezőgazdasági termékek értéknövelésével” pályázatokra.
Korábbi blogbejegyzéseinkben részletesen írtunk a KAP működéséről, amelyet ide kattintva olvashat el, valamint itt hosszasabban kifejtettük a KAP I. alappillérében elérhető támogatási lehetőségeket, valamint a harmadik bejegyzésben bemutattuk a KAP II. pillérében elérhető támogatási lehetőségeket is.
Mezőgazdasági üzemek fejlesztése
Jelen gazdasági pályázati felhívásra mezőgazdasági termelők, természetes személyek, jogi személyiségű vállalkozások, jogi személyiség nélküli vállalkozások, jogi személyiségű nonprofit szervezetek, továbbá termelői csoportok és termelők együttműködései pályázhatnak. Mivel az egyes mezőgazdasági ágazatok igényei eltérhetnek, ezért külön ágazati pályázati felhívások megjelentetése várható. Egyelőre három ilyen ágazati pályázatot jelentettek be.
A Kertészeti ágazat fejlesztése pályázatra 180 milliárd Ft forrást különítettek el, ebből a tervek szerint 5000 hektár feletti intenzív gyümölcsültetvény, 1500-3000 hektár új gyógynövény ültetvény, 50-100 ezer m2 gombatermesztő létesítmény, 40-80 ezer m2 új hűtőház, valamint 1,5-3 millió m2 új hajtatott zöldség felület létesülhet.
Az Állattenyésztés fejlesztése pályázatra 280 milliárd Ft forrást különítettek el, ebből a tervek szerint létrejönnek új férőhelyek és istállók, szám szerint 1 millió sertés férőhely és 500 ezer m2 istálló, 10-20 millió baromfi férőhely és 0,5-1 millió m2 istálló, 100-200 ezer szarvasmarha férőhely és 1-2 millió m2 istálló, továbbá 30-50 ezer juh férőhely és 3-500 ezer m2 istálló.
A Szántóföldi ágazat modernizációja pályázatra 250 milliárd Ft forrást különítettek el, amelyet terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésére, valamint a precíziós gazdálkodásra történő átállásra különítettek el.
Tevékenységdiverzifikáció mezőgazdasági üzemen belül és kívül
Jelen gazdasági pályázatban a vidéki térségekben működő mezőgazdasági termelők és erdőgazdálkodók nem mezőgazdasági vagy erdőgazdálkodási tevékenységeinek beindításával és továbbfejlesztésével megteremthető a gazdasági több lábon állás.
A pályázatban mezőgazdasági termelők és erdőgazdálkodók, továbbá termelői csoportok és termelők együttműködései igényelhetnek támogatást a nem mezőgazdasági, vagy nem erdőgazdálkodási termelő, feldolgozó és szolgáltató tevékenységekre.
Fontos, hogy az induló vagy már működő tevékenységek is támogathatóak, valamint a tevékenységnek valamilyen módon kapcsolódnia kell a mezőgazdasági vagy erdőgazdálkodási tevékenységhez. Üzemen belüli fejlesztés esetében a mezőgazdasági vagy erdőgazdasági árbevétel és a minimális üzemméret vagylagos.
Élelmiszer-feldolgozás fejlesztése a mezőgazdasági termékek értéknövelésével
Erre a gazdasági pályázatra mezőgazdasági termelők, természetes személyek, jogi személyiségű vállalkozások, jogi személyiség nélküli vállalkozások, jogi személyiségű nonprofit szervezetek, továbbá termelői csoportok és termelők együttműködései nyújthatnak be támogatási kérelmeket.
A tervek szerint 400 milliárd Ft forrást biztosítanak a fejlesztésekre. Egyszerűsített pályázattal is készülnek, külön a kisebb feldolgozóknak. Összességében a hazai élelmiszer-feldolgozás kibocsátásnak háromnegyedét adó több, mint 2000 üzem újulhat meg.
Induló vidéki vállalkozások támogatása
A Gazdasági fenntarthatóságot szolgáló intézkedések között új gazdasági pályázati elemként megjelenik az „Induló vidéki vállalkozások támogatása” pályázat. A pályázat célja a helyi szükségleteket kiszolgáló árutermelő vagy szolgáltató vállalkozások indításának előmozdítása a vidéki térségekben, különös tekintettel a tanyás településeken és a vállalkozáshiányos aprófalvas területeken megvalósuló vállalkozás-fejlesztésekre. A vidéki térségekben megvalósuló vállalkozásindítást ösztönző támogatás hozzájárul a vidéki települések élhetőbbé, vonzóbbá tételéhez.
A pályázatban az 1. és a 2. célterületre lehet pályázni, ezeket külön fogjuk ismertetni.
Az 1. célterület
A pályázónak igazolnia kell, hogy a pályázat benyújtását megelőző 12 hónapban vidéki térségben életvitelszerű tartózkodási hellyel rendelkezik. Jogi személy esetén a jogi személy székhelye a pályázat benyújtását megelőző 12 hónapban vidéki térségben helyezkedik el és tulajdonosai/cégvezetője a pályázat benyújtását megelőző 12 hónapban vidéki térségben életvitelszerű tartózkodási hellyel rendelkezik. Emellett a pályázónak minimum középfokú szakirányú végzettséggel kell rendelkeznie.
Milyen tevékenység támogatható?
A pályázatban támogatható a vidéki térségben megvalósuló, nem mezőgazdasági tevékenység végzésére irányuló fejlesztés, induló vállalkozás létrehozása.
Mekkora támogatást lehet nyerni?
A pályázó vissza nem térítendő átalánytámogatásban részesülhet 30.000 Euróig.
Ki nem pályázhat?
Nem pályázhat olyan természetes személy vagy egyéni vállalkozó, aki a pályázat beadását megelőző 12 hónapban olyan egyéni vállalkozó volt/akinek volt tulajdonrésze olyan vállalkozásban/aki tagja volt olyan társas vállalkozásnak, amely a pályázatban szereplő tevékenységet végezte.
Nem jogosult az a pályázó, amely ugyanazon településen, ugyanarra a tevékenységre LEADER vagy más Alapból finanszírozott Operatív Programon pályázatot nyert az elmúlt öt évben.
A 2. célterület
A 2. célterület főleg a mezőgazdasági vállalkozást indítóknak szól. A mezőgazdasági vállalkozások és az erdőgazdálkodók esetében tapasztalt elöregedés miatt a pályázat a fiatal szakemberek önálló vállalkozásindítását ösztönzi. További cél a gazdálkodó nélküli erdők lehetőség szerinti szakszerű gazdálkodásba vonása.
Ki pályázhat?
Olyan magánszemély vagy jogi személy pályázhat, aki még nem töltötte be a 40. életévét és jogosult erdészeti szakszemély.
A pályázó vállalja, hogy a támogatási döntéstől számítva legfeljebb 9 hónapon belül megkezdi az üzleti terv végrehajtását és legkésőbb a 4. gazdálkodási év végére teljesíti az üzleti tervben vállaltakat. A támogatott személye a fenntartási időszak alatt nem változhat, kivéve öröklés esetén. A pályázó legalább 20 hektár erdőre jogosult erdőgazdálkodóvá válik és jogosult 5 éven belül kötelező beruházást lebonyolítani minimum 30.000 euró értékben.
Mekkora támogatást lehet nyerni?
A támogatás maximális mértéke 100.000 Euró lehet, amelyből vissza nem térítendő átalánytámogatás 40.000 EUR, és a kötelező beruházás 5 éven belül, ami minimum 30.000 EUR értékben, számlás elszámolással, valamint további 30.000 EUR vissza nem térítendő átalánytámogatás további 5 év fenntartási idő vállalása esetén, amely idő alatt a jogosult erdőgazdálkodó terület nem csökkenhet.
Az új Közös Agrárpolitika blogsorozatunk további témái:
- 1. rész: Hatalmas támogatások a Közös Agrárpolitika Stratégia Tervben
- 2. rész: Az I. pillér összefoglalása. Fókuszban: a Fiatal gazda területalapú támogatás (nem a FIG pályázat) és Induló vidéki vállalkozások támogatása
- 3. rész: A II. pillér általános összefoglalása. Fókuszban: Induló vidéki vállalkozások támogatása
- 5. rész: Fiatal gazda pályázat
- 6.rész: Generációs megújulás támogatása, Generációs megújulás gazdaságátvevő támogatással
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.