A korábbi években nagy népszerűségnek örvendő Hitelprogram december 8-tól újra elérhetővé válik. A mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítését célzó GINOP 8.3.5-18-as kódszámú Hitelprogram óriási segítség a vállalkozások számára.

2021. nyarán zárult le a GINOP 8.3.5 kódszámú pályázat, amely tulajdonképpen egy 0%-os 1 éven túli lejáratú kölcsönigénylés, meghatározott feltételekkel mikro-, kis- és középvállalkozások számára. Idén nyáron szintén újranyílt a program, de néhány óra alatt el is fogyott az erre szánt keretösszeg A legutóbbi kiírás nagyon sok cég számára nyújtott segítséget üzletük fejlesztésére, hatékonyabb technológiák bevezetésére.

A mostani kiírásban csak a „B” hitelcél elérhető, blogbejegyzésünkben összefoglaljuk a pályázat technikai részleteit.

Kompenzáció

Mi a célja a Hitelprogram pályázatnak?

Számos vállalkozás számára a változásokhoz való alkalmazkodás, a megnövekvő működési költségek finanszírozása kizárólag külső forrásból valósítható meg. Ezek egyrészt történhetnek egyedi hitelből, vissza nem térítendő támogatásokból (uniós forrásból) és pályázat útján 0 %-os beruházási kölcsönből.  A GINOP 8.3.5 Hitelprogram egyértelmű célja, hogy a finanszírozási forrásokhoz nem, vagy nem megfelelő mértékében hozzájutó mikro-, kis- és középvállalkozásokat fejlessze a külső finanszírozáshoz történő hozzáférésének javítása révén.

Fontos tényező, hogy az új kiírásban csak a „B” hitelcél érhető el. Ebben a működési költségek és a készletbeszerzés költségei számolhatók el. A Hitelprogram azokat a vállalkozásokat kívánja támogatni, amelyek pénzügyi szempontból életképesek, jövedelemtermelők.

Milyen tevékenységek támogathatóak?

A Hitelprogram keretében a kölcsön mértéke 5 millió forinttól 150 millió forintig terjedhet. Természetesen a maximális igényelhető kölcsön összege függ a pályázó éves árbevételétől. Az igényelt támogatás összege nem haladhatja meg a Kedvezményezett utolsó 2 teljes lezárt üzleti év árbevétel átlagának 25%-át.

A programban a készletbeszerzés és a működési költségek támogathatóak.

Készletbeszerzés költségei: csak a szavatossági időn belüli és az elfekvő készletek értékével csökkentett anyagok, késztermékek, áruk, valamint a növendék-, hízó- és egyéb állatok. Nem számolhatók el használt készletek, idegen készletek, beérkezett, de nem számlázott készletek.

Működési költségek: termeléshez szükséges költségek, nyersanyagok beszerzési költségei, igénybe vett szolgáltatások értéke, munkaerő költségek, közüzemi díjnak minősülő rezsiköltségek (Sztv. 78.  § (1), (2) és (3) bekezdései, SZtv. 79 §. szerinti munkaerő költségek, kivéve távmunka).

Eszközbeszerzésre ebben a programban sajnos nem lesz lehetőség, azonban így is nagy segítséget jelent rengeteg vállalkozás számára.

Nem elszámolható költségek: levonható áfa; kamattartozás-kiegyenlítés, hitelkamat, hiteltúllépés költsége, deviza-átváltási jutalék, pénzügyi, finanszírozási tranzakción realizált árfolyamveszteség, bírságok.

Melyek a kizáró tényezők?

A Hitelprogramban nem vehet részt az a mikro-, kis- és középvállalkozás,

  • amely nem rendelkezik legalább 2 lezárt üzleti évvel;
  • amely a 2 lezárt üzleti évének bármelyik évi üzemi eredménye negatív;
  • amely részt vett a GINOP-9.1.1-21, illetve a GINOP-8.3.5-18 Hitelprogramban („B” hitelcél);
  • amelyben 6 hónappal a kérelem benyújtása előtt 50%-ot meghaladó tulajdonosváltás történt;
  • ahol a kérelem benyújtását megelőző 6 hónapban tevékenységi kör változtatás történt;
  • amely potenciálisan gazdaságilag nem életképes;
  • amely csőd-, felszámolási vagy végelszámolási vagy egyéb megszüntetésre irányuló eljárás alatt áll.
  • amely a támogatási rendszerből való kizárás hatálya alatt áll.

Pénzügyi és egyéb információk

Összegyűjtöttük a Hitelprogram legfontosabb pénzügyi kondícióit, amelyekre kiemelten fontos odafigyelni. Ahogy korábban említettük a kölcsön 0% kamattal bír, futamideje maximum 60 hónap. A hiteligénylés során sem kezelési költséget, sem rendelkezésre tartási költséget, sem pedig előtörlesztési díjat nem számolnak fel. A kölcsön rendelkezésre tartási ideje a kölcsönszerződéstől számított maximum 2 hónap, de legkésőbb 2023. május 31-ig. hónap. A türelmi idő a szerződéstől számított maximum 3 hónap. A törlesztés – ahogy a legtöbb hitel esetében – havonta történik. A pályázat során a minimálisan elvárt saját forrás mértéke 0%.

Határidő

A pályázatok benyújtási ideje 2022. december 8-tól 2023. február 30-ig lehetséges.