A múlt héten megrendelésre került az idei Portfolio Agrárszektor konferencia, melyen cégünk is részt vett. Eheti blogbejegyzésünkben szeretnénk megosztani veletek a remek híreket!
Jövőre elkezdődik az új Közös Agrárpolitikát megelőző kétéves átmeneti időszak, amikor is rendkívül nagy összeg áll a Vidékfejlesztési Program rendelkezésére, bejegyzésünkben most részletesen levezettük, hogy az elkövetkező időszakban mire is számíthatunk. Ami kiemelkedően jó hír: Megnövelik a kisüzem fejlesztések pályázat keretösszegét!

A konferencián előkerültek az idei nehézségek is, 45903 változás-bejelentés, és majdnem 6000 kimentési kérelem futott be a pandémia, a nehezen található munkaerő és megváltozott piaci helyzet miatt. Kihirdetés előtt áll egy új jogszabály a jelenleg elrendelt veszélyhelyzet időszakára vonatkozóan a tavaszihoz hasonló eljárási szabályokkal, kivéve, hogy nem lesz automatikus meghosszabbodás, a 3+3 hónapos késés bejelentés-köteles lesz, illetve a záró kifizetéshez egyszerűsített helyszíni ellenőrzés és dokumentumalapú ellenőrzés társul.
Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára a következő pénzügyi ciklus agrártámogatási forrásairól beszélt. Elmondása szerint a büdzséről alapvetően egyetértés van a tagállamok között, de a források felhasználásának módjáról megoszlanak a vélemények. Ugyanakkor örömhír, hogy az állam és kormányfők által nyáron elfogadott költségvetés magasabb lett, nagyjából 12 milliárd eurós tételről van szó.
Az agrárminiszterek októberi megállapodása szerint a klíma- és környezetvédelmi kiadások a Közös Agrárpolitika kifizetéseinek 40%-át teszik majd ki a következő pénzügyi ciklusban.
Tesztverzióban ugyan, de 2023-tól elindul az agárökológiai alaptámogatás – az eco-scheme. Ez a közvetlen kifizetések 20 %-át teszi majd ki és választható előíráscsoportokból fog állni, hasonlóan a mai agrár-környezetgazdálkodáshoz.

A 2021-22-es átmeneti időszakban továbbra is megmarad az agrár-környezetgazdálkodás, az ökológiai gazdálkodás, az őshonos állatok tartása, az állatjóléti programok és a LEADER. Az átmeneti években a AKG15, ÖKO15 és az In situ őshonos felhívások kötelezettségvállalási időszakát meghosszabbítják, a 2020 év végén lejáró többéves kötelezettségvállalással érintett terület- és állatlétszám alapú intézkedéseknél a jelenleg futó támogatások kötelezettségvállalási időszaka önkéntesen meghosszabbítható. Ezt 2020. november 23. és 2020. december 20. közötti időszakban lehet kérelmezni.
A folyamatban lévő KAP reform tárgyalások elhúzódása miatt az Európai Bizottság átmeneti szabályokra tett javaslatot a 2021-2022-es évre, például a többéves kifizetésű intézkedések kötelezettségvállalási időszakát meghosszabbítanák 2 évvel.
Az 50 milliárd Ft keretösszeggel meghirdetett állattartótelep-korszerűsítési pályázatra több mint hatszoros volt a túligénylés és a 30 milliárdra tervezett kertészeti korszerűsítések pályázatra is csaknem háromszoros támogatási igény érkezett.
A mezőgazdasági kisüzemek támogatására 2,5 milliárd forint áll rendelkezésre, és 2004 darab kérelem érkezett, a tervek között szerepel az átmeneti évek forrásaiból a kisüzemek fejlesztésére kiírt pályázat keretének növelése a megnövekedett igényre való tekintettel.
2021 tavaszára új beruházási felhívások kerülnek meghirdetésre:
- Állattartó telepek megújításának támogatása (100 millió Ft támogatási összeghatárig): Az új állattartó telepi kiírás a kisebb termelőket célozza meg.
- Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása
- Külterületi utak fejlesztése, karbantartásukhoz kapcsolódó gépek- és eszközök beszerzése
- Vetőmag feldolgozók fejlesztésének támogatása
Kiemelendő, hogy a 2021-2022-es évek forrásai még a jelenlegi felhasználási szabályok szerint lesznek kifizetve. Az új támogatási szabályok 2023-tól lesznek érvényesek, akkor is két év türelmi időt hagyva az új agrárökológiai alaptámogatás, azaz az eco-scheme bevezetésére.
A meghirdetett pályázatokat még 2021-ben el kell bírálni és 2022-2023-ban meg kell valósítani, mivel legkésőbb 2025-ig használhatjuk fel a Next Generation alapból érkező forrást – Viski József ezért minden gazdálkodót pályázásra buzdít.