A hibrid napelemes rendszer egy olyan innovatív megoldás, amelynek segítségével a napelemes rendszert használók a legtöbbet hozhatják ki az eszközeikből. A hibrid napelemes rendszer esetében a termelési időszakon kívül is felhasználhatjuk az általunk termelt energiát egy akkumulátoros energiatároló segítségével. Bejegyzésünkben részletesen bemutatjuk az akkumulátoros energiatárolókat!

Hogyan is működik a hagyományos napelemes rendszer?
A hagyományos napelemes rendszer esetében a napelem megtermeli az energiát, és ezzel egy időben a megtermelt energiával ellátja a ház energiaszükségletét. A többlet energiát pedig betáplálja a hálózatba, amelyet egy mérőóra segítségével követhetünk nyomon. Elszámolástól függően a szolgáltatóval kerül rendezésre a különbözet. Az éves szaldóelszámolás esetében kiszámítják, hogy többlettermeléssel vagy többletfogyasztással zárul az év, a különbözetet pedig az illetékes szolgáltató rendezi.
Az akkumulátoros energiatároló segítségével rengeteg pénzt lehet spórolni!
Sajnos a hagyományos napelemes rendszer többlettermeléskor kedvezőtlen elszámolásban részesíti a fogyasztókat. Tehát amíg a termelt és a vételezett energia kiegyenlíti egymást, addig a szolgáltató egyenlően fizet a megtermelt energiáért, mint amennyiért adja az energiát, tehát az energiadíj és a rendszerhasználati díjak összegével számolja el a megtermelt energiát. Azonban többlettermeléskor csak az energiadíj összegével számol a szolgáltató, azaz a szolgáltató felé betermelt energiát olcsóbban számítják fel, mint a hálózatról vételezettet. Ez egy kedvezőtlen helyzet a napelemes rendszert használóknak, így már csak emiatt is érdemes akkumulátorban tárolni a megtermelt energiát, amíg szükség van rá.
Mindemellett a hagyományos napelemes rendszerek nagy hátránya, hogy az energia termelési intenzitása és a háztartás energiaigénye sokszor nem esik egybe. Például a reggeli készülődés során, vagy az esti órákban több áramra van szükség, azonban a napelemes rendszer még alig termel. A nappali órákban, amikor a rendszer rengeteg áramot termel, akkor általában nincs otthon a család, hogy aktuálisan felhasználja. Így a fenti folyamat megy végbe, tehát a hálózatba termelődik az energia, és a szolgáltatótól kerül visszavételezésre. Azonban a feltöltött akkumulátor segítségével a háztartás felhasználhatja a már megtermelt energiát, többletköltség nélkül.
Hogyan működik egy hibrid napelemes rendszer? Mi az az akkumulátoros energiatároló?
A hibrid napelemes rendszer esetében a napelem megtermeli az energiát, és ezzel egy időben a megtermelt energiával ellátja a ház energiaszükségletét. A fel nem használt energiával feltölti az akkumulátort. Majd az ezen felül maradó többlet energiát betáplálja a hálózatba, amit szintén egy mérőóra segítségével követhetünk nyomon. A betáplált energiára ugyanúgy vonatkozik a szolgáltatókkal történő elszámolás. Azonban a nagy különbség az, hogy van egy akkumulátornyi áram, amelyet felhasználhatunk. Így amikor a napelemes rendszer kevesebb energiát termel, akkor felhasználhatjuk a már korábban megtermelt energiát, továbbra is teljesen „ingyen”, nem a szolgáltatótól vételezve. A hálózati áramot akkor veszi igénybe a háztartás, ha már az akkumulátor is lemerült.
A háztartás nem hagyatkozik teljesen a szolgáltatóra, így akár az áramszünet is elkerülhető!
Az energiatárolóval felszerelt hibrid napelemes rendszer egy esetleges áramszünet esetén is kisegítheti a háztartást, hiszen ilyenkor az akkumulátorban tárolt energiát felhasználhatjuk és folyamatos marad az áramellátás.
Az akkumulátoros energiatárolók költsége nem alacsony, azonban akár pályázati támogatásból is be lehet szerezi, sőt a jövőben valószínűleg minden pályázat kötelezően megvalósítandó eleme lesz. Jelenleg finanszírozható a Lakossági napelemes pályázatban, komplex beruházás esetén.
A hibrid napelemes rendszer beépítése és engedélyeztetése szerencsére egyáltalán nem bonyolult folyamat, gyakorlatilag megegyezik a hagyományos napelemes rendszer esetében elintézendőkkel, csupán az üzembe helyezés előtt fel kell hívni a szolgáltató figyelmét a hagyományostól eltérő rendszerre.
Milyen típusú akkumulátorok közül választhatunk?
A hibrid napelemes rendszer részét képező energiatároló akkumulátorok innovatív technológiája mechanikai és kémiai elven is működik. A mechanikai lehetőségek általában az erőművekben történő felhasználásra megfelelőek. A háztartások energiaigényét jobban kiszolgálják a kémiai tárolási lehetőségek, melyek közül több típust is megkülönböztetünk.
- Az ólomsavas akkumulátor technológia régóta jelen van a piacon, ebből adódóan ez az egyik legelterjedtebb. Használata könnyű, azonban töltési kapacitása és élettartama elavult. Elhasználódása után veszélyes hulladékként kezelendő.
- A telefonokon és a laptopokon kívül ma már a napelemes rendszereknél is találkozhatunk az elterjedt lítium-ionos akkumulátorokkal. Nem igényelnek sok karbantartást, ezzel szemben mégis hosszú élettartamnak örvendenek, ráadásul a töltési kapacitásuk is remek.
- A Flow akkumulátorok vízbázisú cink és bróm oldat, valamint vanádium segítségével tárolják a napelemes rendszer által megtermelt energiát. Remek technológia gyors újratöltési sebességgel és nagy hatékonysággal, azonban egyelőre kifejezetten költséges.
- A nátrium-nikkel-klorid akkumulátorok biztonságosak és megbízhatóak, azonban rövid élettartammal rendelkeznek és költségesek.
- A lítium-vas-foszfát akkumulátor (LPF) is kezd elterjedni a napelemes rendszereknél, biztonságos működésű, de szintén költséges beruházás.
Néhány szempontot érdemes megvizsgálni az energiatároló akkumulátor kiválasztása előtt. Ilyen például az akkumulátor energia tároló képessége is, ehhez fontos átgondolni a később csatlakoztatandó készülékeket, és azok névleges teljesítményét. Továbbá érdemes megvizsgálni az akkumulátor élettartamára utaló tényezőket. A kisülési mélységtől függ, hogy az akkumulátor milyen mértékben merül le a működés közben, a magasabb érték hosszabb élettartamot jelent. A ciklusok száma pedig elárulja, hogy hányszor lehet az akkumulátort teljesen feltölteni és lemeríteni, természetesen érdemes minél magasabb ciklusszámú készülékre beruházni.
Manapság érdemes magas minőségű lítium-ionos akkumulátorokat választani, azonban a megfelelő akkumulátor elengedhetetlen a hibrid napelemes rendszer megbízható működése érdekében, ezért a döntéshez mindenképp javasoljuk szakértői segítség igénybevételét.
Források: