Az Európai Bizottság jóváhagyta Magyarország Stratégiai Tervét közös agrárpolitikájára vonatkozóan, így a következő években mintegy 4.000 milliárd Ft forrás érkezik az Európai Unióból a különböző mezőgazdasági fejlesztésekre, a nemzeti önrésszel együtt.

Az új 2023-27-es időszakot átfogó Stratégia Tervet, amelyet az Európai Unió irányelvei mentén alakítottak ki tavaly decemberben került benyújtásra a Bizottság felé. Ezzel egy időben az intézményrendszer és a jogharmonizáció átalakítása is megkezdődött.

Kompenzáció

Az új KAP-ról röviden

Az idén nyáron 6 részes blogsorozatunkban témákra leosztva foglalkoztunk az új Közös Agrárpolitikáról és annak Stratégiai tervéről. A KAP stratégiai tervek támogatják az intelligens, fenntartható, versenyképes, reziliens és diverzifikált mezőgazdasági ágazatra való átállást, miközben biztosítják a hosszú távú élelmezésbiztonságot. Hozzájárulnak továbbá az éghajlat-politikai fellépéshez, a természeti erőforrások védelméhez és a biológiai sokféleség megőrzéséhez/javításához, valamint erősítik a vidéki térségek társadalmi-gazdasági szerkezetét.

Magyarország az érdekelt felekkel folytatott konzultációt követően 2021. december 30-án nyújtott be. Ezt követően 2022. október 14-én felülvizsgált javaslatot nyújtott be, amelyben reagált az első javaslattal kapcsolatos bizottsági észrevételekre.

November 7-én az Európai bizottság ezt a tervet fogadta el, amely az unióval folytatott jelenlegi viták árnyékában pozitív fejlemény, azonban nem szabad elfelejteni azt a tényt, hogy a jogállamiság kérdése ugyanúgy érvényes az agrárfinanszírozás esetében is, így az Európai Unió továbbra is fenntartja magának a jogot arra, hogy eljárást indít abban az esetben, ha nem megfelelően lesznek felhasználva a közösségi források.

8800 fiatal gazda kezdheti meg tevékenységét

A mintegy 10 milliárdos agrárágazati forrás kiemelt eleme a környezetvédelem, a fiatal mezőgazdasági szakemberek elindítása, valamint a mintegy 7700 agrárgazdaság korszerűsítése a hatékonyság és az energiafelhasználás jegyében. Magyarország a környezetvédelmi célokra mintegy 2 milliárd eurót tervez a költségvetésből, amely a változó éghajlati viszonyokra való reagálást és a  zöld programok elindítását jelenti. 186 millió euró az az összeg, amely a 7 éves ciklus alatt a fiatal szakemberek mezőgazdasági tevékenységének elindításához szükséges, hasonlóan a korábbi évekhez ez a Fiatal gazda pályázat továbbfejlesztett programja lesz, amelyet korábbi  blogbejegyzésünkben már boncolgattunk.

A következő ciklus kiírásaiban lényeges elem az agrár-környezetvédelmi beavatkozások, melyre a KAP források 38%-át tervezik felhasználni. A 8% az ökológiai gazdálkodás fejlesztéseire, 5%-át pedig a Natura 2000 területeinek védelmét szolgáló pályázatokra fordítja az ország.

Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?

Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről. 

Forrás

hvg.hu