Közkívánatra elhoztuk Nektek a Kisüzemek fejlesztése és a Tanyafejlesztési pályázat összehasonlítását is. Korábbi hasonló blogbejegyzésünkben a Kisüzemek fejlesztése és a Fiatal gazda pályázatot vetettük össze és rengeteg visszajelzés érkezett arról, hogy mennyire hasznos ez számotokra. Ezekkel a tartalmakkal főleg azokat szeretnénk segíteni, akik még elveszve érzik magukat a pályázatok világában, most ismerkednek csupán ezzel a lehetőséggel és még nem mertek belevágni. Természetesen az elején kifejezetten nehéz különbséget tenni, ezért most szeretnénk Nektek egyszerűsítve összeszedni a tudnivalókat!

1. Miről is szól a két támogatás?

A tanyafejlesztési pályázat célja a vidéki településeken élők életminőségének javítása és a helyi gazdaság fejlesztése. Egyike azon kevés támogatásnak, amely CSAK a tanyán élőket segíti.

A Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése pályázatnál nincs korhatár, bárki jelentkezhet, a fő cél a kisebb vállalkozók támogatása fejlődésükben azért, hogy saját termelésük is megélhetést biztosítson számukra.

2. Mi a különbség a pályázók között, kik pályázhatnak?

A kisüzemek esetében őstermelők, egyéni vállalkozók és szociális szövetkezetek jelentkezését várják, ahol a mezőgazdasági termelés értéke 3000-6000 euró STÉ közötti vagy ezzel egyenértékű mezőgazdasági termelésből, vagy mezőgazdasági termékek feldolgozásából származó bevételük volt 2019-ben. Ezen kívül kritériumnak számít, hogy a pályázó életvitelszerű tartózkodási helye (szociális szövetkezet esetén bejegyzett székhelye) már a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban a jogosult településen, vidéki térségekben legyen.

A Tanyafejlesztési pályázatnál némileg több kritériummal találkozhatunk és nehezíti a helyzetünket, hogy a támogatás csak és kizárólag abban az esetben igényelhető, ha a pályázó minden feltételnek megfelel. A pályázónak be kell töltenie a 18. életévét és a fejleszteni kívánt tanyának saját – vagy házastárs, egyenes ágbeli rokon tulajdonában kell állnia. Ezen kívül szintén kritériumnak számít itt is, hogy a pályázó életvitelszerű lakóhelye már a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban megelőzően az elfogadott tanyasi térségben, a tanyán legyen.

3. Mik a kizáró tényezők?

A kisüzem pályázat esetében kizáró ok, ha valaki már részesült fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásában vagy Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése címen. Ezen felül csak az nyújthat be támogatási kérelmet, aki 10.000 főnél alacsonyabb létszámú településen él, vagy nagyobb település esetén külterületi ingatlanban és egy adott lakcímről csak 1 fő nyújthat be pályázatot.

A Tanyafejlesztési pályázat esetében nem jelentkezhetnek a 18. életévüket nem betöltött személyek és nem lehet egy tanyáról több pályázatot benyújtani. Ezen kívül kizárásra kerül még, akinek a tanya a tartózkodási helye és nem a lakóhelye, akinek a lakóhelye nem azon a településen van ahol a tanya és azok, akiknek a pályázatában a fejlesztés tárgyát képző ingatlan tulajdoni lapján végrehajtási jog bejegyzése szerepel.

Nem jogosultak egyik pályázat esetében sem azok, aki Budapest és a budapesti agglomerációhoz tartozó településen élnek.

4. Mekkora az igényelhető támogatás összege?

A Kisüzem fejlesztése pályázat esetében kevesebb támogatás igényelhető, 15.000 euró, tehát nagyjából 5 millió forint, ellenben jóval kevesebb kötelező vállalás szükséges, illetve a pályázó személyével kapcsolatban is kevesebb a kikötés. Ez is vissza nem térítendő támogatás, ám itt az összeg szabadon felhasználható! A pályázati keret 2,5 milliárd Ft, tehát várhatóan 476-an részesülnek támogatásban.

A Tanyafejlesztési pályázat esetében egy utólag finanszírozott, vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni, melynek intenzitása 95% és maximális összege legfeljebb pályázónként 6,2 millió Ft. Ez nem egy szabadon felhasználható támogatás, itt vannak kötelezően megvalósítandó tevékenységek, amik közül legalább egyet kell választani, ezek a következők:

  1. villamos energia rendszer kiépítése – áram bekötése/fejlesztése – ideértve a megújuló energiával történő fejlesztést (pl. napelem)
  2. háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése – kútfúrás, vízbeszerző/víztározó/vízkezelő/víztisztító létesítmények
  3. háztartási léptékű szennyvízkezelést, -tisztítást szolgáló rendszer kiépítése

Ezen felül vannak választható, önállóan nem támogatható tevékenységek is, amelyet valamely önállóan támogatható tevékenységgel együtt lehet megvalósítani. Ilyen például a már meglévő vezetékhálózat, vízvezeték rendszer rekonstrukciója/felújítása, próbaüzem, projektmenedzsment vagy előkészítési tevékenységek, stb. Bizonyos tevékenységek nem támogathatók, különös tekintettel a fenntartási, karbantartási tevékenységekre, a jármű beszerzésre, a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz lerakó kialakítására/bővítésére, a zárt szennyvíztároló/oldómedence kialakítására és a csapadékvíz-elvezető rendszer építésére vagy bővítésére.

5. Mikor éri meg a pályázat? Előnyök és hátrányok összefoglalva

A Tanyafejlesztési pályázat legfőbb előnyei közé tartozik, hogy egyike azon kevés támogatásnak, amely CSAK a tanyán élőket segíti. Áram bekötésére vagy ennek fejlesztésére, ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítésére – kútfúrás, szivattyú –  és szennyvízkezelést, -tisztítást szolgáló rendszer kiépítésére lehet az elnyert összeget fordítani.

A Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése pályázat ideálisabb azoknak, akik szívesen tennének 5 évre csak kisebb vállalásokat egy vissza nem térítendő támogatásért. Fontos kiemelni, hogy szabad felhasználás esetén is vannak bizonyos akadályozó tényezők, de ennél a pályázatnál sokkal szabadabb a felhasználás módja, mint más pályázatok esetében.

Összehasonlításunkat táblázatos formában is elkészítettük a könnyebbség kedvéért.

A támogatási konstrukció neve Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése Tanyafejlesztési pályázat
A konstrukció kódszáma VP2-6.3.1-20 VP6-7.2.1.4-17
A támogatás célja A kisebb vállalkozók támogatása a  fejlődésükben, hogy saját termelésük is megélhetést biztosítson számukra. A vidéki településeken élők életminőségének javítása, az infrastrukturális ellátottság növelése és a helyi gazdaság fejlesztése.
Pályázók köre Olyan őstermelők, egyéni vállalkozók és szociális szövetkezetek jelentkezését várják, ahol a mezőgazdasági termelés értéke 3000-6000 euró STÉ vagy ezzel egyenértékű bevételük volt 2019-ben, életvitelszerű tartózkodási helyük/bejegyzett székhelyük pedig legalább 12 hónapja a jogosult településen található. 18 évet betöltött pályázók, akik legalább a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban az elfogadott tanyasi térségek egy tanyáján élnek életvitelszerűen. A fejleszteni kívánt tanya pedig saját tulajdon, vagy házastársé, egyenes ágbeli rokoné.
Keretösszeg 2,5 milliárd Ft 2 milliárd
Támogatható tevékenységek szabadon felhasználható támogatás

Villamos energia rendszer kiépítésére (áram bekötése), illetve ennek fejlesztésére, ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítésére és szennyvízkezelést, -tisztítást szolgáló rendszer kiépítésére lehet az elnyert támogatást fordítani.

Igényelhető támogatás  15 000 euró (kb. 5 millió Ft)  6,2 millió Ft
Támogatás formája vissza nem térítendő utólag finanszírozott, vissza nem térítendő
A projekt megvalósítási helyszíne 10.000 főnél alacsonyabb létszámú település vagy 10.000 főnél nagyobb létszámú tanyás település külterülete az elfogadott tanyasi térségek

Reméljük sikerült összegyűjtenünk Nektek a legfontosabb információkat!