November 5-én lezárult a 2017-ben elindított energetikai pályázat, melynek keretein belül egy kamatmentes, 0%-os hitelt igényelhettek a magánszemélyek épületenergetikai beruházásaikhoz, lakóépületek energiahatékonyságának, valamint a lakóépületekhez kapcsolódó megújuló energiaforrás alkalmazásának növeléséhez.

A Európai Unió által 2017 óta nyújtott támogatás azoknak jelentett nagy segítséget, akik magas rezsiköltségű, korszerűtlen házban élnek és nem tudják megengedni maguknak, hogy saját erőből megvalósítsák az ehhez szükséges felújításokat. A pályázat segítségével számtalan otthonba sikerült eljuttatni a korszerű technológiákat. Magánszemélyek legfeljebb 10 millió Forintot, a társasházak pedig 7 millió Forintot igényelhettek fejlesztéseikre.
A programban az energetikai hatékonyság javulását célzó fejlesztéseket támogatták, mint a külső-belső hőszigetelés, nyílászárók cseréje, kazáncsere, padló-falfűtés kialakítása, kémény-korszerűsítés, meglévő bel- és kültéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása, az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítése. Ezen felül természetesen támogatták a megújuló energia bevezetését, mint a napelem, napkollektor, hőszivattyú, brikett, pellet, faapríték és faelgázosító kazánrendszer kiépítése.
A fővárosban és Pest megyében a keretösszeg már tavaly kimerült, ezután a többi régióban még lehetett pályázni. Nemrég a program keretösszege 75,98 milliárd forintra csökkent és 2 hónap alatt a vidéki házak és társasházak korszerűsítésére szánt eredeti keretösszeg több mint negyedét elvonták. A csökkenés fontos fordulópont volt azon vidéki pályázók esetében, akik korszerűsíteni szeretnék energetikailag a házukat, lakásukat. Ebből adódóan várható volt, hogy hamarosan lezárásra kerül a pályázat, ez november 5-én be is következett.
Jó hír viszont, hogy a 2021-es évben megjelenik egy új pályázat, ami nagyon hasonlít majd az energetika pályázathoz és vissza nem térítendő támogatást nyújt az otthonok korszerűsítésére.
Forrásaink: