A rendelkezésre álló keretösszeg az új AKG pályázat esetében 360 milliárd Ft. Ennyi pénz juthat az agrár-környezetgazdálkodás fejlesztésére a következő három évben, amiből körülbelül 23 ezer nyertes pályázat kerülhet ki.

A támogatás fő céljai nem más, mint a vidéki területek fenntartható fejlődésének támogatása, a környezet állapotának megőrzése és javítása, a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése, környezetvédelmi szolgáltatások biztosítása, a természeti erőforrások fenntartható használatán alapuló mezőgazdasági gyakorlat erősítése. Kiemelten kívánja továbbá támogatni a biodiverzitás megőrzését a természetes életkörülmények között, a természet, a víz, és a talaj védelmét a termőhelyi adottságoknak megfelelő termelési szerkezet kialakításával, a környezettudatos gazdálkodás és fenntartható tájhasználat kialakításával. Ezenkívül célkitűzése az állattenyésztés és a növénytermesztés arányainak javítása, a külterjes állattartás ösztönzésével. A célok közé tartoznak a minőségi élelmiszerelőállítás elősegítése környezetkímélő gazdálkodási módszerek ösztönzésével, valamint a kedvezőtlen klímaváltozás elleni küzdelem és alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz, megfelelő termelési szerkezet, földhasználat váltás révén.

Gyakorlatilag az agrár-környezetgazdálkodási kifizetés olyan önkéntes alapon működő kifizetési rendszer, amelyben a résztvevők az agrár-környezetgazdálkodási célok elérésének érdekében a gazdálkodásuk során többlet tevékenységek elvégzését vállalják.

A támogatás alapját a területhasználat adja, amely tekintetében az alábbi 8 fő kategóriát, 16 tematikus előíráscsoportot különböztetjük meg.

A támogatás konkrét, ellenőrizhető előírásokra épít, amelyek közvetett vagy közvetlen hatásuk által érik el a támogatás által meghatározott célokat. Valamennyi tematikus előíráscsoport esetében a támogatási időszak 2022. január 1-től 2024. december 31-ig tart.

A Támogatást igénylők meghatározásában a felhívás úgy szól, hogy:

A pályázatra támogatási kérelmet a Mezőgazdasági termelők nyújthatnak be.

Jelen felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség. Többségi állami tulajdonban álló gazdasági társaság, illetve központi költségvetési szerv csak akkor nyújthat be támogatási kérelmet, ha ahhoz a Kormány előzetesen hozzájárult és az erről szóló kormányhatározat számát a támogatás igénylő a kérelmében feltüntette vagy a kormányhatározatot kérelme mellékleteként csatolta.

A támogatási kérelem benyújtásának határideje: 2021. október 15. és 2021. november 15. között

A támogatás formáját tekintve a felhívás úgy szól, hogy: a támogatás a kötelezettségvállalási időszakra vonatkozóan, évente kerül odaítélésre normatív, területalapú, vissza nem térítendő támogatás formájában. A kifizetések a kötelezettségek teljesítéséből fakadó többletköltség és a kieső jövedelem elve alapján kerülnek kiszámításra. A támogatás az agrár-környezetgazdálkodási alapcsomag után járó összeg és a választható előírások után járó összeg alapján kerül kifizetésre.
A támogatási összegek az ország teljes területére egységesen kerülnek kiszámításra, függetlenül az esetenként fennálló talajtani, vízgazdálkodási vagy egyéb domborzati és klimatikus különbségektől.

A támogatás mértékét, összegét tekintve a felhívásból kiderül:

A támogatási összegek hektár alapra vannak vetítve. A támogatás maximális összege a különböző előírás kombinációk választása esetén:

A támogatás intenzitása 100% gyep, ültetvény és nádas földhasználati kategória esetében. Az intenzitás szintje szántóföldi gazdálkodás támogatása esetében pedig 300 hektáros méretig jár a teljes kifizetés, efelett 1200 hektárig 85%-os, 1200 hektár felett 50%-os támogatást remélhet a kérelmező.

A támogatás mértékét évenként a támogatást igénylő adott évi egységes kérelmében bejelentett összes szántó, gyep és ültetvény hasznosítású területe méretétől függően kell megállapítani.

2021. augusztus 30-án 16 órától az Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés (AKG) pályázatról a Gordius Solutions Tender Kft. Facebook oldalán webkonferenciát tartunk, ha teheti vegyen részt Ön is! A webkonferenciáról felvétel készül, így akár később is megtekintheti.