Megjelent az új LEADER pályázati menetrend, eszerint 45 milliárd Ft forrást különítettek el a programra! A pályázatok várhatóan 2024. második felében várhatók, blogbejegyzésünkben részletesen kifejtjük a tudnivalókat a programról és a várható támogatásokról.

Pontosan kinek szólnak a LEADER pályázatok?
A LEADER program, azaz „Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében” lényege túlmutat a közös agrárpolitika alapvető célkitűzésein. A LEADER keretében a helyi társadalom, a helyi lakóközösség, a helyi – ezen belül a mezőgazdasági és nem mezőgazdasági ágazatokban tevékenykedő – forprofit gazdasági szereplők és a helyi politikai aktorok, valamint a civilszféra bevonásával, a helyi igényekre reagáló programokon keresztül helyben releváns, de az adott térség, és ezen keresztül az ország és végső soron az egész unió számára többletet, „hozzáadott értéket” képviselő, integrált módon megvalósuló fejlesztésekre nyílik lehetőség. A megvalósítandó projekt révén az érintett településrészen, településen vagy térségben fontos tudásátadási, kulturális, gazdasági célok eléréséhez biztosít az Európai Unió vissza nem térítendő forrásokat, ilyen célok például a munkahelyteremtési, vállalkozásfejlesztési, megújuló energia felhasználásán alapuló és energiamegtakarítást eredményező modernizációs, digitalizációs és innovációs, fejlesztések.
Bár a LEADER ezer szállal kötődik a Közös Agrárpolitika lebonyolításához, illetve hasonló, ún. határterületi célokat támogat, de a LEADER keretében a Közös Agrárpolitika tagállami stratégiai tervében meghatározott fejlesztési célok explicit módon történő támogatására nem kerül sor, azaz ilyen értelemben a két terület közt nincs átjárás: LEADER célok KAP forrásból nem részesülnek finanszírozásban és KAP célokat sem támogat a LEADER.
A Helyi Akciócsoportok szerepe
A program a döntéshozatalt közelebb hozza a helyi társadalom szereplőihez a szubszidiaritás elvét követve, azaz a források elosztásában aktív szerepet töltenek be a saját működési területükön az elsődleges lebonyolító szervezetek, az ún. Helyi Akciócsoportok (HACS), az általuk megalkotott helyi fejlesztési stratégián (HFS) keresztül.
A 105 HACS mindegyike megalkotta a saját HFS-t, ebben megfogalmazta a helyi prioritásokat figyelembe vevő pályázati felhívások elveit és szempontjait. Ezt követően a HFS jóváhagyására került sor, majd végül minden HACS meghirdeti a saját működési területén a helyi LEADER felhívásokat. HACS-onként jellemzően néhány, helyben releváns tématerületekhez kötődő felhívásra lehet számítani, de összességében 359 felhívás megjelenése várható. Továbbá a központi és területi igazgatási szervekkel szoros együttműködésben közreműködnek a benyújtott pályázatokkal kapcsolatos döntéshozatalban és a nyertes pályázók projektjeinek figyelemmel kísérésében is a lebonyolítás és a megvalósítás során.
45 milliárd Ft forrás a LEADER pályázatokra!
A LEADER pályázati felhívások menetrendjét a Közös Agrárpolitika gyakorlati lebonyolításának ütemezéséhez igazodóan a közelmúltban tették közzé, melynek tanúsága szerint a felhívások első ütemének megjelenése 2024. harmadik és negyedik negyedévére várható, és a jelenlegi ismeretek szerint mintegy 44-45 milliárd Ft rendelkezésre álló forrás felhasználásának függvényében várhatóan az uniós költségvetési időszak végéig (2027) pályázhatóak lesznek a helyi sajátosságokat megjelenítő fejlesztési források.
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesülj időben és érthető formában a számodra elérhető (és elnyerhető) pályázati lehetőségekről!