
Az öntözésfejlesztési pályázatok célja a mezőgazdasági vízgazdálkodás fejlesztése, a megváltozott klimatikus viszonyokhoz való alkalmazkodás érdekében a mezőgazdasági területek vízellátásának javítása, a vízvisszatartás és a fenntartható vízgazdálkodás elősegítése, az öntözésfejlesztés és a vízfelhasználás optimalizálása, az üzemen belüli mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorációs tevékenységek és meliorációs utak kialakítása, továbbá az öntözési rendszerek energiahatékonyságának fejlesztése.
Kik pályázhatnak mezőgazdasági vízgazdálkodás fejlesztésére?
Olyan mezőgazdasági termelők igényelhetnek támogatást, akik a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, akkor az azt megelőző – teljes lezárt üzleti évben:
- legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek,
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, akkor az azt megelőző – teljes lezárt üzleti évben az árbevételük legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozások pályázhatnak, ebben az esetben a mezőgazdasági termelőknél szükséges üzemméretet és 40%-os árbevétel korlát nem releváns, ha az alábbi feltételek mindegyikének megfelel a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben:
- gyógynövénytermék előállítási tevékenységből származó árbevétele az összes árbevétel 40 %-át meghaladja, és
- tevékenységét legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt partner közreműködésével valósítja meg.
A mezőgazdasági vízgazdálkodás esetében kollektív beruházás (termelői csoport, a termelői szervezet, a termelői integrációs szervezet, a fenntartható vízgazdálkodási közösség, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet) keretében is van lehetőség benyújtani a támogatási kérelmeket.
A támogatás jellege, mértéke
Az „Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása” pályázat keretösszege 16,5 milliárd Ft. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege akár 200 millió Ft. A támogatási intenzitás: 50-70% Előleg is igényelhető a támogatási összeg 25%-áig, de legfeljebb 50 millió forintig.
Az „Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli komplex beruházások támogatása” pályázat keretösszege 49,3 milliárd Ft. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege 200 millió Ft – 5 milliárd Ft. A támogatási intenzitás: 50-70%. Előleg is igényelhető a támogatási összeg 25%-áig, de legfeljebb 500 millió forintig. Akár 200 db mezőgazdasági üzem is részesülhet támogatásban.
Az igényelhető támogatás akár 5 milliárd Ft
Támogatási intenzitás: 50 – 70%
Kötelező vállalások
- a fejlesztések fizikai befejezését követően 5 év fenntartási kötelezettség terheli a pályázót,
- a projekt fizikai befejezésére a Támogatói Okirat hatályba lépését követő naptól számított legfeljebb 24-36 hónap áll rendelkezésre a projekt méretétől függően,
- az energiafelhasználás csökkentését célzó tevékenységek esetében legalább 10% fajlagos energiahatékonysági javulást kell teljesíteni,
- meglévő öntözőberendezések vagy a meglévő öntözőrendszerek részeinek fejlesztésére irányuló beruházások kizárólag akkor támogathatók, ha az előzetes értékelés a műszaki paraméterekből kiindulva mikroöntözés tekintetében legkevesebb 10%-os, csévélődobos, körforgó és lineár berendezések esetében legkevesebb 15%-os potenciális vízmegtakarítást eredményez,
- ha a művelet olyan felszín alatti vagy felszíni vizekből álló víztesteket érint, amelyek a vonatkozó vízgyűjtő-gazdálkodási tervben vízmennyiséggel kapcsolatos okok miatt jónál rosszabb minősítést kaptak, akkor a beruházás megvalósítását szükséges alaposan megvizsgálni, és több feltételnek kell megfelelni,
- víztározók létesítése esetén szükséges a környezeti hatások vizsgálatára irányuló eljárások közül legalább egy lefolytatása.
A pályázatok benyújtásának határideje
Az öntözésfejlesztési pályázatot az új KAP keretében lehet majd benyújtani, az „Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása” pályázatra 2025. február 4-től lehet benyújtani a támogatási kérelmeket forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. szeptember 29-ig, az alábbi szakaszokban.
- benyújtási szakasz: 2025. február 4. – 2025. február 17.
- benyújtási szakasz: 2025. február 18. – 2025. március 3.
- benyújtási szakasz: 2025. szeptember 2. – 2025. szeptember 15.
- benyújtási szakasz: 2025 szeptember 16. – 2025. szeptember 29.
Az „Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli komplex beruházások támogatása” pályázatra 2025. március 4-től lehet benyújtani kérelmeket forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. október 27-ig, az alábbi szakaszokban.
- benyújtási szakasz: 2025. március 4. – 2025. március 17.
- benyújtási szakasz: 2025. március 18. – 2025. március 31.
- benyújtási szakasz: 2025. szeptember 30. – 2025. október 13.
- benyújtási szakasz: 2025. október 14. – 2025. október 27.
Az előzetes felkészülés kulcsfontosságú a mezőgazdasági pályázatoknál, ugyanis rengeteg dokumentumra és bonyolult támogatási kérelem összeállítására van szükség. Illetve az utóbbi időben az új KAP keretében megjelenő pályázatoknál általában forráskimerülés miatt már az első-második szakasz után lezárásra kerülnek a pályázatok. Tehát nagyon fontos, hogy már az 1. szakasz megnyílásakor rendelkezzünk kész, benyújtható támogatási kérelemmel.