A jelenlegi energia-veszélyhelyzetben a rezsi ősztől akár a fizetések felét is elviheti, így számos család igyekszik megtalálni a módot a rezsi csökkentésére. Most igazán hatalmas segítséget jelentenek a pályázati források, egy megfelelő pályázati lehetőség csökkenti a közeledő terheket.
A lakossági területen pályázni vágyók jelenleg két pályázatból választhatnak, az „Otthonfelújítási pályázat” és a „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” pályázatok segítségével energetikai korszerűsítéseket lehet végrehajtani az ingatlanokon. Azonban mégis számos különbség van a pályázatok között, blogbejegyzésünkben segítünk, hogy kinek melyiket éri meg választani.

Milyen fejlesztéseket lehet megvalósítani?
Az Otthonfelújítási támogatás széleskörűen igényelhető, többek között a fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje; az épület szigetelése, külső nyílászáró cseréje és redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje; tető cseréje, felújítása, szigetelése; megújuló energia – napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje -; belső tér felújítása; terasz, loggia, erkély, előtető építése; beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje, valamint a meglévő épület alapozásának megerősítése is támogatható. Ezen kívül még számos dolog felújítható a támogatásból, de már ezek között is egyértelműen fellelhető számos olyan korszerűsítés, melynek köszönhetően jelentősen csökkenhet a rezsi költsége.
A Lakossági napelemes rendszerek támogatása pályázat keretében kizárólag két különböző műszaki tartalom egyikére igényelhető támogatás, az egyik esetben a tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás fedezetét célzó napelemes rendszer létesítése támogatható, a másik lehetőségnél pedig a napelemes rendszer mellett a fűtési rendszer elektrifikálása levegő-levegő, vagy levegő-víz hőszivattyúval villamosenergia tároló beépítése és a nyílászáró csere is a támogatható projekt része.
Mekkora támogatás igényelhető?
Az Otthonfelújítási támogatás egy vissza nem térítendő állami támogatás. Utófinanszírozott, tehát a benyújtott számlák alapján utólagosan történik a folyósítás. A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3.000.000 Ft. Ez azt jelenti, hogy egy 6 millió forintos fejlesztés esetében az állam vissza nem térítendő támogatás formájában utófinanszírozással áll 3 millió forintot. A támogatás igényelhető a CSOK-al és a falusi CSOK-al is, de kettősfinanszírozás nem lehetséges. Ugyanakkor a Lakástakarék pénztárral és a Babaváró hitellel egyszerre is felhasználható. Az elszámolható költségek megoszlásában vannak fontos szabályok, érdemes szakértő segítségét kérni, aki alaposan figyel ezekre.
A Lakossági napelemes rendszerek támogatása pályázat egy vissza nem térítendő támogatást biztosít, ahol a minimális összeg 500.000 Ft. Az egy pályázó által igényelhető vissza nem térítendő támogatás mértéke a pályázat által érintett ingatlan műszaki állapota és a megvalósításra kerülő műszaki kombináció mentén változik. Mindkét támogatott tevékenység esetében maximalizálták az igényelhető támogatást, a tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer létesítése esetén bruttó 2.900.000 Ft igényelhető, amennyiben ez kiegészül a napelemes rendszer mellett a fűtési rendszer elektrifikálása levegő-levegő, vagy levegő-víz hőszivattyúval, villamosenergia tároló beépítésével és a nyílászáró cserével, akkor bruttó 11.300.000 Ft igényelhető. A támogatás maximális mértéke az elszámolható költség 100%-a.
Az elszámolás is fontos tényező!
Az Otthonfelújítási támogatásban megmarad a szaldó elszámolás, azonban a Lakossági napelemes rendszerek támogatása pályázat segítségével felhelyezett napelemek esetében viszont már a bruttó elszámolás érvényes.
Az elszámolás formája azért jelentős, mert a jelenlegi szaldó elszámolás keretében az évente a napelemekkel megtermelt és a háztartás által elfogyasztott energia különbségét kell rendezni a szolgáltató felé. A másik lehetőség a bruttó elszámolás, ekkor a napelemes termelő a hálózatból vásárolt és az általa termelt, azonnal el nem fogyasztott energia egységárát külön határozzák meg. Összegezve a szaldó elszámolás lényegesen kedvezőbb a napelem-tulajdonosok számára és a megtérülési számítások is előnyösebbek.
Kik igényelhetik a támogatást?
Az Otthonfelújítási támogatást olyan élettársak vagy egyedülálló szülők igényelhetik, akik legalább 1 eltartott gyermeket várnak vagy nevelnek; a fejleszteni kívánt ingatlanban legalább 1 éve rendelkeznek bejelentett állandó lakcímmel – kivéve, ha 1 éven belül vásárolták az ingatlant – és az ingatlanban minimum 50% tulajdonjoggal rendelkeznek. Ezek csupán a főbb kritériumok, a részletekről bővebben ide kattintva tájékozódhat. Az Otthonfelújítási támogatás Magyarország területén elhelyezkedő lakásra, lakóházra, tanya vagy birtokközpont lakáscélú épületére igényelhető.
A Lakossági napelemes rendszerek támogatása pályázat igényléséhez rendelkezni kell a beruházással érintett ingatlanban (rész)tulajdonjoggal (haszonélvezeti-, özvegyi-, illetve egyéb jog nem elegendő), valamint a tulajdonos(ok)nak meg kell felelnie a jövedelmi előírásoknak. A jövedelmi előírás értelmében a beruházással érintett ingatlan tulajdonosai közül, a 2020. évben jövedelemmel rendelkezők 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelmének egy főre jutó összege 0 forint és 4.850.000 forint közé esik. A jövedelmi feltétel teljesítése tekintetében a beruházással érintett ingatlanban 2021. augusztus 30.-i állapot szerinti tulajdonos személyek 2020. évi, a SZJA bevallás szerinti összevont jövedelme (KATA is beleszámít) és/vagy 2020. évi nyugdíja a mérvadó. Ezek csupán a főbb kritériumok, a részletekről bővebben ide kattintva tájékozódhat. A Lakossági napelemes rendszerek támogatása pályázat családi házra, ikerházra, sorházra és legfeljebb 6 lakásos társasházra is igényelhető.
Egyelőre mindkét támogatás igényelhető!
Az Otthonfelújítási pályázatra 2022. december végéig lehet támogatási kérelmet benyújtani, a Lakossági napelemes rendszerek támogatása pályázatra pedig ősszel indult volna a 2. – és egyben utolsó beadási kör, azonban a jelenlegi információk szerint ez 2023. tavaszára tolódik.
Azonban fontos tudni, hogy ezekre a pályázatokra jelenleg rengetegen jelentkeznek. A rezsicsökkentés most mindenkinek prioritás, a felújítások és korszerűsítések nagyobb hangsúlyt kapnak, hiszen így már az őszi számlákon is látszódhat a változás. Ám a rengeteg jelentkező miatt bármikor felfüggeszthetik a támogatást, netán le is zárhatják, ha úgy látják elfogy a keret! A kivitelezőhiány problémával mindenképp érdemes számolni. Alapvetően is kivitelezőhiánnyal küzd a szakma évek óta, azonban a rengeteg jelentkező miatt a jó és megbízható kivitelezőknél lassan elfogynak idén a helyek. Kivételesen igaz, hogy a leggyorsabb jelentkezők járnak a legjobban, hiszen nekik még garantáltan beadásra kerülhet a kérelmük.
Összességében kinek melyik a megfelelő pályázat?
Az Otthonfelújítási támogatás pályázatot azoknak ajánljuk, akik széleskörű fejlesztési lehetőségeket keresnek és több dolgot korszerűsítenének az otthonukban. Fontos, hogy ennél a pályázatnál önerőre van szükség, előre finanszírozni kell a fejlesztéseket és utána ennek az 50%-a térül meg a támogatásból, 3 millió forintig.
A Lakossági napelemes rendszerek támogatása pályázat főleg akkor ideális, ha megújuló energiaforrások bevezetésére vonatkozik a fejlesztés. Ennél a pályázatnál nem szükséges önerő, sőt kifejezetten az országos átlagot el nem érő jövedelmű, saját tulajdonú ingatlannal rendelkező magánszemélyeknek szól a pályázat. Azonban az 1. beadási körben rengetegen jelentkeztek és jelenleg a 2. kört elhalasztották 2023. tavaszára, így az Otthonfelújítási pályázat egy biztosabb támogatás, ami garantáltan rezsicsökkenést hozhat még őszre.