Az elmúlt években sokféle vidékfejlesztési forrásra lehetett pályázni, amelynek meg voltak a maga nehézségei. Ilyen buktatók voltak a finanszírozási problémák, az önerő megléte, a projektmenedzsment, valamint az elszámolási és beszámolási kötelezettségek. Vajon mi várható a 2022-es évben? Milyen tanulságokat lehetett leszűrni a mögöttünk álló időszakból? Erre és sok más kérdésre adott választ a Portfolio égisze alatt december elején megrendezett két napos Agrárszektor 2021-es rendezvény.

palyazatdomping

Pályázni megfelelő önerővel, banki forrásokkal, projektmenedzsmenttel

A kerekasztal-beszélgetés során központi téma volt az önerő-kérdése. A 2022-es projektek tervezésekor már nem elég egy jó ötlet, fontos a saját forrás megléte, amely akár elérheti az 50%-ot is. A versenyben maradáshoz a vállalkozásoknak mindenképpen élniük kell ezekkel a lehetőségekkel, amelyhez nem lesz elég a banki hitel, önerő megléte is elengedhetetlen lesz.

A projektmenedzsmentnek kiemelt szerep fog jutni, hiszen nekik kell végig követniük az egész értékteremtési láncot – az ötlettől a projekt teljes lebonyolításáig -, amely egy 8 ezer milliárdos forráslehetőség esetében nagy kihívás lesz. Sarkalatos pont számukra még az építőipari árak folyamatos figyelése, lekövetése.

A bankok szerepe a vidékfejlesztési támogatásokban meghatározó, külön öröm számukra, hogy ezeknek a programoknak közel fele fejlesztési pénz és közel 30%-a zöld-energiát támogató projekt.

A növekevő kamatok és infláció miatt fontos, hogy a vállalkozók a pályázat beadása után rögtön kezdjék meg a tárgyalásokat a bankkal.

Hírkép_palyazatdomping

Viski József, Leskó Tamás, Laurinyecz Anita, Kovács Zoltán, Bűdi Károly, Balczó Barnabás, Soltész Gergő (balról jobbra)

Az idő pénz

A növekvő források és projektszámok hatalmas lehetőségeket nyújtanak, épp ezért a jövőben várhatóan csökkenni fognak a bírálati folyamatok, az erre kiépített rendszereket stabilizálták. Nagyobb projekt esetében 4-5, kisebbeknél 3-4 hónap lehet az elbírálási idő. Az idei évben még 100 milliárdnyi döntés fog megszületni, köszönhetően a felgyorsult folyamatoknak.

A szakértők fontossága

Az elmúlt 15 évben a mezőgazdaságban élők megértek arra, hogy felkészülten pályázzanak a különböző forrásokra. Vannak azonban speciális pályázatok (terménytárolók, szárítók, tisztítók és vetőmag előállító üzemek fejlesztésére kiírt pályázatok), amelyeknél a gazdáknak nagy kihívást jelent a projektek lebonyolítása. Ehhez mindenképpen felelős szakértők kellenek, hiszen a menedzsment egy külön szakterület, amelyhez nem kell a gazdáknak értenie. Fontos még a pályázat iránti elkötelezettség, a hit, hogy sikeres lehet az adott projekt, hiszen enélkül nem érdemes pályázni semmilyen területen sem.