Az aktuális pályázatok között az élelmiszer-feldolgozók is megtalálhatják a számukra megfelelő támogatást, hiszen a Vidékfejlesztési Program lehetőséget biztosít élelmiszer-feldolgozó és borászati projektek támogatására, üzemek fejlesztésére eszközbeszerzéssel és az üzemek komplex fejlesztése céljából. – Ezen a területen két pályázati felhívás keretében tudnak támogatást igényelni az ágazat résztvevői.

A Gordius Solutions Tender Kft. szakértői július közepén egy webkonferenciát tartottak az „Élelmiszeripari üzemek fejlesztése” pályázatról, amelyből több hasznos információt is megtudhattak az érdeklődők.

Cikkünkben néhány fontos információt összefoglalunk, de a teljes webkonferencia is visszanézhető a Gordius Solutions Tender Kft. Facebook oldalán!

A webkonferencián Halász-Kiss Dóra és Dóra Bálint ismertette a részleteket.

A kisebb léptékű pályázatra fókuszálva bemutatták mi is valójában a pályázat célja, milyen mértékű támogatást lehet igényelni, kik azok, akik pályázhatnak és egyáltalán mikre lehet támogatást igényelni.  – Elhangzott mi is a különbség az élelmiszeripari üzemek fejlesztése és a komplex fejlesztése pályázat között.

A két pályázat közti lényeges különbség, hogy a VP3-4.2.1.-4.2.2.-1-21 Élelmiszeripari üzemek fejlesztése: 50 milliárd forint keretösszegű felhívás, maximum 100 millió forint vissza nem térítendő támogatást fog biztosítani a pályázóknak alapvetően eszközbeszerzésre.  Addig a VP3-4.2.1-4.2.2.-2-21 Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése: 200 milliárd forint keretösszegű felhívás keretében a támogatás mértékének minimuma 100 millió forint, maximuma pedig 5 milliárd forint. Ez a felhívás lehetőséget teremt az élelmiszer-feldolgozáshoz, illetve borászati tevékenységhez kapcsolódó komplex, akár stratégiai jelentőségű fejlesztések végrehajtására.

A kisebb léptékű pályázaton belül az ötven milliárdos keretösszeg megoszlását tekintve a következők szerint alakul: Feldolgozó üzemek esetében 40 milliárd forint, borászati üzemek esetében pedig 10 milliárd forint áll rendelkezésre.

A „kis” és a „nagy” élelmiszeripari beruházásokra egyaránt a támogatás mértéke 40-50 % lehet. A támogatás intenzitása közép-magyarországi régió esetén 40%-os, a nem közép-magyarországi régió esetében pedig 50%-os.

A „kis” élelmiszeripari üzemek fejlesztését célzó pályázatnál a kérelmek tervezett benyújtási időszaka 2021. július 7-től augusztus 31-ig tart, míg a „nagy” élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztésénél a felhívás szerint a pályázatok benyújtása 2021. augusztus 18. napjától kezdődik és hat szakaszban 2022. február 8. napjáig tart.

A szakértők ismertették, hogy kik azok a mezőgazdasági termelők, akik pályázhatnak. Az alábbi szempontokat sorolták fel:

  • A támogatási kérelem benyújtását megelőző évben az árbevétel legalább 50%-a mezőgazdasági termelésből származott.
  • A támogatási kérelemmel érintett tevékenysége Annex I. termék feldolgozására irányul.
  • Rendelkezik a támogatási kérelem benyújtását megelőző utolsó teljes lezárt üzleti évvel.
  • Pályázhat őstermelők családi gazdasága és családi mezőgazdasági társaság is.

A webkonferencia keretében a szakértők elmondták, hogy a termeléshez és feldolgozáshoz kapcsolódó fejlesztések során lehetőség van:

  • Eszközök és gépek beszerzésére
  • Technológiai rendszerek kiépítésére
  • Üzemen belüli anyagmozgatáshoz, raktározáshoz, vagy csomagoláshoz szükséges eszközök beszerzésére
  • Áruszállításhoz használható gépjármű beszerzésére (furgon, teherautó)

Utóbbi lehetőségnél Dóra Bálint megjegyezte,hogy az áruszállításra használható szállítójárművek (N járműkategória szerint: teherautók és furgonok) beszerzése maximum nettó 10 millió forint összegben támogatható a „kis” élelmiszeripari üzemek fejlesztését célzó pályázatnál. Az élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése során ez a beszerzés maximum nettó 50 millió forint támogatási összegben van meghatározva.

Felhívták a pályázatra a borászok figyelmét is, hiszen a szőlőfeldolgozáshoz, mustkezeléshez is adottak a lehetőségek. – Itt megemlítették a bor, pezsgő, illetve habzóbor készítéséhez, kezeléséhez és tárolásához kapcsolódó eszközök és gépek beszerzését. Technológiai rendszerek kiépítését. Üzemen belüli anyagmozgatáshoz, raktározáshoz, vagy csomagoláshoz szükséges eszközök beszerzését, valamint az áruszállításhoz használható gépjármű beszerzését.

Beszéltek a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák kötelező alkalmazásáról is és a nem támogatható tevékenységekről, majd gyakorlati példákat mutattak be a pályázathoz kapcsolódóan. – Végezetül a szakértők válaszoltak az érdeklődők kérdéseire. – Amennyiben szívesen megtekintené a webkonferencia teljes anyagát itt lentebb is megteheti!