Korábbi blogbejegyzésünkben már beszámoltunk a Közös Agrárpolitikai Stratégiai Tervről, ami hatalmas támogatásokat hoz a mezőgazdasági termelők számára. A következő 6 hétben blogsorozatunkban bemutatjuk a KAP-ot és a várható támogatásokat. Az I. részben a KAP működéséről írtunk, ide kattintva érheti el a bejegyzést.
Az új 2023-27-es időszakot átfogó Stratégia Tervben 2 pillér mentén oszlanak el a támogatások. Az I. Pillérben közvetlen támogatások, a II. pillérben pedig a vidékfejlesztési támogatások találhatóak. Eheti blogbejegyzésünkben az I. pillért fogjuk bemutatni.
A Közös Agrárpolitika I. pillérén belül is elkülönülnek támogatások, a Gazdaságfejlesztésen belül található közvetlen támogatások a Területalapú alap jövedelem támogatás (BISS), Újraelosztó támogatás (CRISS), Termeléshez kötött támogatás (CIS), Fiatal gazda területalapú támogatás, Kisgazdaságok egyszerűsített támogatása, Redisztributív kifizetés, valamint különböző ágazati beavatkozások (zöldség-gyümölcs, méhészet, szőlészet). A Zöld jövőn belül található az Agrár-ökológiai Alapprogram (AÖP) támogatás. Az Agrárminisztérium tervezete szerint az I. pillér esetében összesen nagyjából 2 508 milliárd Ft támogatás várható.

A Közös Agrárpolitika I. pillérének több mint a felét teszi ki a Területalapú alaptámogatás, amire 1.441 milliárd forintot terveznek elkülöníteni. A fenntarthatóságot elősegítő, alapszintű jövedelemtámogatás – a BISS – a jelenlegi SAPS támogatás helyébe lép. Bővítésre kerül a támogatható terület, a tervezett éves keretösszeg megközelíthetőleg 789,7 millió EUR. Maradék elven számolódik, tehát a többi közvetlen támogatási intézkedés a BISS keretösszegét és hektáronkénti fajlagos mértékét csökkenti ~57,6 ezer forint/hektár (157,94 EUR/ha) körüli értékre.
A BISS-nek kötelező új eleme az újraelosztó támogatás (redisztribúció). A fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatásra (CRISS) a közvetlen támogatásokból legalább 10%-ot kell fordítani. A támogatás összegét a tagállam határozhatja meg de fajlagosan nem lehet magasabb a közvetlen támogatás átlagánál, azaz megközelítőleg 100 ezer Ft/hektár összegnél. A jelenlegi álláspont szerint az 1200 hektárt nem meghaladó gazdaságok első 10 hektárra vonatkozóan a támogatás összege 78.000 Ft/ha és az első 10-300 hektárra vonatkozóan 68.000 Ft/ha. A 300 hektáron felüli területekre, illetve az 1200 hektárt meghaladó gazdaságok összes területére pedig mintegy 58 ezer Ft/ha lehet a támogatás összege.
A Közös Agrárpolitika I. pilléréből mindenképp érdemes kiemelni a Fiatal gazda területalapú támogatást. A pályázatban fiatal mezőgazdasági termelők részére nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás. A pályázat tervezett éves keretösszege 18,7 millió euró. A pályázatban 90-ről 300 hektárra nőhet a területi korlát és közel háromszorosára nőhet a fajlagos támogatási érték. A benyújtott tervben fajlagos érték: 157,3 EUR/ha. Tehát a 2023-as KAP-ban a fiatal gazdák az eddigieknél nagyobb területre, ráadásul hektáronként magasabb összeget kaphatnak.
Az új Közös Agrárpolitika blogsorozatunk további témái:
- 1. rész: Hatalmas támogatások a Közös Agrárpolitika Stratégia Tervben
- 3. rész: A II. pillér általános összefoglalása. Fókuszban: Induló vidéki vállalkozások támogatása
- 4. rész: Gazdasági fenntarthatóságot szolgáló intézkedések – Mezőgazdasági üzemek fejlesztése, Tevékenységdiverzifikáció a mezőgazdasági üzemen belül és kívül, Élelmiszer-feldolgozás fejlesztése a mezőgazdasági termékek értéknövelésével
- 5. rész: Fiatal gazda pályázat
- 6.rész: Generációs megújulás támogatása, Generációs megújulás gazdaságátvevő támogatással
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.