
A KAP Stratégiai Terv keretében is prioritás a precíziós gazdálkodás, a mezőgazdasági üzemek digitális átálláshoz kapcsolódó fejlesztések megvalósítására is kiírtak pályázatot. A Mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatása pályázat célja, hogy minél több gazdához eljussanak a digitális technológiák, és azon belül is a helyspecifikus gazdálkodási formák, a precíziós eszközök, valamint a döntéstámogató szoftverek és szolgáltatások. Így a jövőben a termelők korszerű technológiák alkalmazásával, adatalapú döntéshozatallal javíthatnak üzemi eredményeiken, racionalizálhatják – és esetleg csökkentsék a felhasznált inputanyagok mennyiségét, valamint a felszíni és felszín alatti vizek terhelését.
Kik pályázhatnak?
A precíziós gazdálkodás pályázatra olyan mezőgazdasági termelő pályázhat, aki
- rendelkezik legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel (STÉ kalkulátor) az elmúlt lezárt teljes üzleti éveben vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben,
- A támogatási kérelem benyújtását megelőző évben az árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági termelésből származott.
A támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív projektnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt. Jelen Felhívás keretében konzorciumi formában támogatási kérelem benyújtására nincs lehetőség.
A támogatás jellege, mértéke
A támogatás maximális összege 1 millió euró/projekt. Kis léptékű beruházásoknál az átlagos egységösszeg nagyjából 137.000 euró/projekt, nagy beruházásoknál pedig nagyjából 685.000 euró/projekt. Az alaptámogatás a jogosult költségek legfeljebb 50%-a. A támogatás intenzitása növelhető 65%-ig például azzal, ha fiatal mezőgazdasági termelő a pályázó, vagy gazdaságátadás történik. ÖKO minősítéssel rendelkező terméket előállító támogatást igénylő esetén és kollektív beruházás esetén 10%-kal megemelt támogatási intenzitás adható. A támogatás maximális mértéke tovább növelhető legfeljebb a jogosult költségek 80%-áig, amennyiben a beruházás a környezetvédelmi és a klíma specifikus célkitűzéseket, valamint az állatjóléti fejlesztéseket szolgálja. Tehát a precíziós gazdálkodás pályázatban a támogatási intenzitás 50-80%.
Az igényelhető támogatás akár 1 millió euró / projekt
Támogatási intenzitás: 50-80 %
A pályázatok benyújtásának határideje
A KAP menetrend szerint a felhívás tervezete 2024. végén jelenik meg, és 2025. elején lehet benyújtani a támogatási kérelmeket. Fontos, hogy érdemes időben elkezdeni a felkészülést és minél hamarabb beadni a pályázatot, ugyanis a jelenlegi felmérések szerint arra számítunk, hogy hamar lezárul a benyújtási szakasz és kimerül a keretösszeg! A fenti információk tájékoztató jellegűek, a Felhívás megjelenésekor még módosulhatnak.