Esettanulmányunkban egy nyertes ügyfelünk esetét szeretnénk elmesélni, aki sajnos nem tartotta a projektmenedzsmentet kiemelten fontosnak, és emiatt elvesztette az elnyert támogatás nagyrészét. Mivel megtörtént esetről van szó, ezért az ügyfél nevét, és az elnyert támogatás összegét az ügyféladatok védelme érdekében megváltoztattuk.
A projektmenedzsment pályázati célja a támogatás megtartása. A pályázatírás során elkészül és beadásra kerül a támogatási kérelem, ez a folyamat a Támogatói Okirat megérkezésével zárul. Nyertes pályázat esetén kezdetét veszi a projektmenedzsment, amikor a támogatás megtartása a cél. Hiszen egy támogatást sokkal nehezebb megtartani, mint elnyerni, tehát a pályázatírással nem ér véget a munka.
Ügyfelünk, Ágnes vállalkozása nagyvállalatoknak kínál szolgáltatásokat. Az évek alatt a vállalkozás folyamatosan nőtt és fejlődött, ám még mindig rengeteg ötlet várt megvalósításra. Ágnes úgy döntött, az ötleteket pályázati támogatásból váltják valóra.
Felkereste cégünket az ötleteivel, amelyekhez a GINOP Plusz 1.2.1 pályázat tökéletesnek bizonyult, hiszen lehetőséget adott eszközbeszerzésre, új telephely kialakítására, valamint egy új szolgáltatás bevezetésének előkészítésére és támogatására is. Ágnes az együttműködésünk legelejétől nagyon lelkes volt, így a közös munka gördülékenyen haladt. A vállalkozás sikeresen el is nyerte a támogatást, nagyjából 28 millió Forintot.
Ahogy minden pályázónknak, úgy Ágnesnek is hosszasan részleteztük a projektmenedzsment fontosságát, hiszen a pályázati teendők nem érnek véget a támogatás elnyerésével. Külön kiemeltük, hogy rengeteg olyan hibát lehet véteni, amelyek miatt vissza kell fizetni a támogatási kérelmeket. Ennek ellenére Ágnes nem igényelte a projektmenedzsment pályázati szolgáltatásunkat, úgy ítélte meg, hogy a vállalkozásánál alkalmazott könyvelő a pályázati teendőket is tudja vállalni.
Telt múlt az idő, közben megjelent egy foglalkoztatás bővítését támogató pályázat is, melyet jeleztünk Ágnesnek, aki nagy örömmel fogadta a hírt, hiszen a munkavállalók számának bővítése is a tervei között szerepelt. A pályázat megírásával és elkészítésével Ágnes újfent minket bízott meg, és a sikeres közös munkánknak köszönhetően ezen pályázatnál pedig 50 millió Ft támogatásban részesültek. Ennél a támogatásnál előlegként igényelhető a támogatás 60%-a, így Ágnes vállalkozása minél hamarabb elkezdhette a fejlesztéseket.
Projektmenedzsment pályázati szolgáltatásunkat viszont ennél a projektnél sem tartották szükségesnek.
A második pályázat projektmenedzsment folyamata alatt kezdtek kiütközni a problémák. Hamar egyértelművé vált, hogy ez a feladat meghaladja a könyvelő szakterületét, és szakértő pályázatírókra lenne szükség. Azonban Ágnes még mindig cégen belül szerette volna megoldani a projektmenedzsmentet és elutasította a segítségünket. Sajnos ez vezetett a támogatás elvesztéséhez.
Ágnes küzdelmek árán, de benyújtotta az elszámolást, azonban időközben a cég átalakult jogutódlással Kft-ből Zrt. lett. Bizonyos pályázatoknál tiltott az átalakulás, efelett viszont Ágnes és a könyvelő elsiklottak. Ágnes felkeresett minket az elszámolás benyújtása után, és megpróbáltunk tanácsot adni, azonban sajnos jelen helyzetben már nem volt mit tenni, nem lehetett megmenteni a támogatást.
A vállalkozás ugyan 50 millió Ft támogatást nyert foglalkozás bővítésére, azonban az előlegként elutalt 60%-ot, valamint ennek a kamatait vissza kellett fizetniük. Ágnes szerencséjére csak a 2. pályázatban tiltott az átalakulás, és az 1. pályázat nem tér ki ennek a tiltására, különben akár az egész támogatást elveszthette volna, a projektmenedzsment pályázati rész hiányosságai miatt.
Esettanulmányunkat azért készítettük el, hogy egy szomorú, de tanulságos példán keresztül felhívjuk a figyelmet a projektmenedzsment pályázati fontosságára. Minden alkalommal kiemeljük ügyfeleinknek, hogy bizonyos hibák esetén a teljes támogatást (vagy egy részét) vissza kell fizetni, azonban sokan azt gondolják csupán marketingfogásként mondjuk ezeket. Sajnos a valóságban a pályázatok nagyon összetettek, és minden támogatásnál – de a vissza nem térítendő támogatásoknál főleg – nagyon komolyan veszik a vállalásokat és a feltételeket, amelyeknek meg kell felelni.
A pályázat a támogatás elnyerésével nem ér véget, a munka oroszlánrésze, a projektmenedzsment pályázati része még hátra van!
Ahogyan a pályázat megírását, úgy a projektmenedzsment pályázati részét is fontos szakértőre bízni. Nem érdemes ezzel a könyvelőt terhelni, hiszen egyrészt az ő szakterülete nem terjed ki erre a területre, másrészt ez egy teljes embert igénylő feladat. A pályázati szakértők ismerik a pályázat minden betűjét, tisztában vannak a részletekkel és pontosan tudják, mit kell tenni a sikeres megvalósítás érdekében. Bízzon a pályázati szakértőjében és fogadja meg a tanácsainkat, hiszen mi azért vagyunk, hogy Önnek segíthessünk!
Az említett pályázatok:
A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása– ez a pályázat lezárult, jelenleg nem beadható.
KKV kapacitásbővítő támogatás – erre a pályázatra még december végéig lehet támogatási kérelmeket benyújtani.