Jövőre két energetikai pályázat is érkezik lakossági magánszemélyek számára, így felmerül a kérdés, hogy kinek melyik energetikai pályázat keretében érdemes támogatást igényelnie. Blogbejegyzésünkben részletesen kifejtjük mikor melyik pályázatot érdemes választanod!

Kinek ajánljuk a Napenergia Plusz Programot?
A Napenergia Plusz Programban a pályázóknak nagyon kevés kritériumnak kell megfelelni. Az egyik fontos kizáró kritérium szerint már meglévő napelemes beruházás korszerűsítése nem támogatható, ezt leszámítva azonban szinte minden család pályázhat majd.
A pályázatban 5 millió Ft vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni, amelynek intenzitása 65%. Ez azt jelenti, hogy egy 7,7 millió forintos projekt esetében maximálisan 5 millió Ft támogatás igényelhető, és csak a fennmaradó mintegy 2,7 millió forintot kell önerőből előteremteni.
A támogatást egy 4-5 kW napelem és egy maximum 7,5-10 kWh kapacitású tárolóegység együttes finanszírozására lehet fordítani. A lakossági előregisztráció 2024. január 15-én indul, így nagyon hamar megvalósítható a korszerű otthon, ám a közeli határidő miatt minél hamarabb érdemes elkezdeni az előkészületeket is!
Milyen esetekben érdemes a REPowerEU pályázatot választani?
A REPowerEU pályázat célja, hogy a lakóépületek korszerűsítésével csökkenjen a lakosság energia-, elsősorban földgáz felhasználása. Olyan magánszemély vagy társasház nyújthat be pályázatot, ahol a lakás/ház még nem részesült komolyabb felújításban – így sajnos ebben az esetben kiesnek a korábbi otthonfelújítási projektekben részt vett pályázók.
A pályázatban egyszerre igényelhető vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel. A vissza nem térítendő támogatás a költségek 50%-áig, de legfeljebb 3 millió Forintig igényelhető – gépészeti beruházás esetén ez 4 millió forintra növekszik. Emellett a kedvezményes kamattámogatott hitel keretében a pályázók évi 5%-os kamatlábú hitelt igényelhetnek legfeljebb 5 millió forintig.
Ezt a támogatást a jelenlegi hírek alapján energiahatékonyságot szolgáló, megújuló energia felhasználását növelő tevékenységekre lehet fordítani, például az épületek hőtechnikai adottságainak javítása, villamostechnikai eszközök fogyasztásának csökkentése, fűtési, hűtési, szellőztetési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése, illetve megújuló energia alapú hőtermelő rendszerek beépítése. Azonban mivel ez a pályázat még nem jelent meg, így a Felhívás megjelenésekor elképzelhető, hogy változnak a kritériumok és további feltételeknek is meg kell majd felelni.
Kinek melyik energetikai pályázatot érdemes választania?
Tehát a Napenergia Plusz Programban kevés kritériummal igényelhető támogatás, gyorsan – ugyanis ez a pályázat már kiírásra került, azonban csak napelemekre és tárolókra lehet fordítani. Illetve kizárólag azok tudnak pályázni, akik mindkét rendszert szeretnék telepíteni.
A REPowerEU pályázatot pedig jelenlegi információink alapján azoknak javasoljuk, akik több energiahatékonysági beruházás megvalósítását tervezik és még nem végeztek komolyabb felújításokat
Bízunk benne, hogy cikkünk segítségével könnyebben megítélhető, hogy kinek melyik az ideális pályázati lehetőség!
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.