A Tanyafejlesztési pályázat egyike azon kevés támogatásnak, amely CSAK a tanyán élőket segíti. A támogatás célja a vidéki településeken élők életminőségének javítása és a vidék lakosságmegtartó képességének erősítése olyan kisléptékű infrastruktúra fejlesztések támogatásával, amelyek hozzájárulnak az alapvető szolgáltatások biztosításához és a mindennapi élet megkönnyítéséhez. Felhasználható olyan háztartási léptékű infrastruktúra fejlesztésekre, mint a villamos energia rendszer kiépítése (áram bekötése), villamos energiaellátás fejlesztése, megújuló energiaforrás alkalmazása, ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése és szennyvízkezelést, -tisztítást szolgáló rendszer kiépítése.
Kik igényelhetik a támogatást?
A Tanyafejlesztési pályázatra támogatási kérelmet nyújthat be az a vidéki térségben található tanyán élő magánszemély, aki:
- a fejlesztéssel érintett tanyán bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik a kérelem benyújtását megelőző 6 hónapban folyamatosan,
- a fejlesztéssel érintett tanyának a körzeti földhivatali nyilvántartás szerint legalább részben tulajdonosa, vagy a közeli hozzátartozója legalább részben tulajdonos
- a fejlesztéssel érintett ingatlan rendezett tulajdoni és/vagy használati viszonyokkal rendelkezik.
A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
A támogatás jellege, mértéke
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege a „Háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése” tevékenység esetén legfeljebb 13 millió Ft, az egyéb tevékenységek esetén legfeljebb 12 millió Ft. Amennyiben a projekt kiterjed a „Háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése” tevékenység mellett a támogatható tevékenységek közül legalább egy főtevékenységre, abban az esetben legfeljebb 25 millió Ft. Tehát a Tanyafejlesztési pályázatban akár 25 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető.
Amennyiben azonban a támogatási kérelemben nem szerepel a „Háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése” tevékenység, az igényelhető legmagasabb támogatás 12 millió Ft.
A támogatási intenzitás megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek esetén 80%, egyéb tevékenység esetén 95%. A pályázatban előleg is igényelhető, kétszer lehet 25% előleget igényelni, az előleg teljes elszámolását követően egy alkalommal újra igényelhető előleg. Gyakorlatilag a támogatás 50%-át előre megkaphatják a pályázók! Várhatóan kb. 1500 tanyafejlesztési pályázati projekt valósul meg.
Akár 25 millió Ft vissza nem térítendő támogatás
támogatási intenzitás 80-95%
Támogatható tevékenységek
Kötelezően megvalósítandó, önállóan támogatható tevékenységek
1. villamosenergia ellátást biztosító fejlesztés megvalósítása
3. háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése
2. egyéb megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek
4. háztartási léptékű szennyvízkezelést, -tisztítást szolgáló rendszer kiépítése
Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek
Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése.
Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek
Nem támogatható tevékenységek
A fentebb felsoroltakon kívül más tevékenység nem támogatható, különös tekintettel az alábbiakra:
- használt eszközök, berendezések beszerzése,
- jármű beszerzése,
- csapadékvíz-elvezető rendszer építése, bővítése, rekonstrukciója,
- szennyvíz közcélú hálózatra történő csatlakozás,
- fenntartási, karbantartási tevékenységek.
A pályázatok benyújtásának határideje
A Tanyafejlesztési pályázat tervezete szerint a támogatási kérelmeket 2025. szeptember 3-tól forráskimerülésig, de legfeljebb 2026. március 31-ig lehet benyújtani, az alábbi szakaszokban:
- benyújtási szakasz: 2025. szeptember 3. – 2025. szeptember 16.
- benyújtási szakasz: 2025. szeptember 17. – 2025. szeptember 30.
- benyújtási szakasz: 2026. március 4. – 2026. március 17.
- benyújtási szakasz: 2026. március 18. – 2026. március 31.
A fenti információk tájékoztató jellegűek, a végleges felhívás megjelenése után még változhatnak.
Forrás: