A napokban megjelent az Agrárminisztérium rendelete, mely az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból finanszírozott közvetlen támogatások igénybevételéhez kapcsolódó aktív mezőgazdasági termelői minőség követelményeit tartalmazza. Blogbejegyzésünkben összeszedtük mire érdemes figyelni a gazdáknak, ha a jövőben pályázni szeretnének Európai Uniós forrásokra.

termelői minőség követelmények

Mi is az a közvetlen támogatás?

A közvetlen támogatás fogalmába beletartoznak olyan támogatások, amelyek hozzájárulnak a fenntarthatósághoz, mint például az alapszintű jövedelemtámogatás, az átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás, a fiatal mezőgazdasági termelők részére nyújtott kiegészítő jövedelemtámogatás, a termeléstől függő jövedelemtámogatás és az agro-ökológiai program keretében nyújtott jövedelemtámogatás.

Ezekre a támogatásokra elsődlegesen szükséges a mezőgazdasági termelő státusz megléte.

Ki számít aktív mezőgazdasági termelőnek?

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által közölt információk alapján a mezőgazdasági termelők minősítése és az aktív mezőgazdasági termelői státusz igazolása a Kincstár hatáskörébe tartozik. A Kincstár hivatalból indított eljárás keretén belül adminisztratív ellenőrzés során vizsgálja meg az aktív mezőgazdasági termelői minőséget megalapozó tényeket és adatokat.

Az aktív mezőgazdasági termelői minőség jogi személyek esetében akkor áll fenn, ha az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból és a központi költségvetésből finanszírozott támogatások igénybevételével kapcsolatos eljárásokban egységes kérelmet nyújtottak be, és/vagy legalább 10 hektárnyi támogatható területtel rendelkeznek, vagy a FELIR rendszerben a köteles tevékenységük aktív státuszban van.

Az aktív mezőgazdasági termelői minőség olyan szervezeteket foglal magában, mint a természetes személy, aki egyben mezőgazdasági termelő, egyházi jogi személyek (bevett egyházak, bejegyzett egyházak és nyilvántartásba vett egyházak, helyi önkormányzatok, oktatási intézmények, szociális szövetkezetek, mezőgazdasághoz kapcsolódó egyéb szervezetek és azok, akik megfelelnek az aktív mezőgazdasági termelők kritériumainak.

Változások a mezőgazdasági árbevétel igazolásában

Az aktív mezőgazdasági termelői minőség igazolásához az egységes kérelem benyújtását megelőző évben ( például 2022-ben), a minimálbér és a garantált bérminimum megállapításáról szóló kormányrendelet alapján a nettó éves mezőgazdasági árbevételnek legalább a felét kell elérnie a nettó éves minimálbér adókedvezmények nélküli összegnek. Ebben az esetben az említett összeg 798 000 forint.

Ellenőrzések a láthatáron

A mezőgazdasági tevékenység végzésének ellenőrzését a Kincstár végzi  hivatalból indított eljárás keretében, azaz a Nébih-től kapott adatok alapján vizsgálja az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerbe (FELIR) bejelentett bevételt, az állattenyésztők tenyészetkódjának státuszát és a növénytermesztők gazdálkodási naplójának vezetését.

A támogatást igénylő mezőgazdasági termelőknek igazolniuk kell a mezőgazdasági árbevételt az előző évi beszámolóval, számviteli bizonylatokkal, főkönyvi kivonattal, adóbevallással, független könyvvizsgáló jelentésével vagy más megbízható dokumentumokkal.

Amennyiben a mezőgazdasági termelő aktív státusza nem igazolható, nem jogosult a közvetlen támogatásra, és erről a Kincstár hivatalos elektronikus tárhelyén keresztül értesítést kap!

Az új KAP pályázati támogatásai hamarosan elkezdődnek, így érdemes minden mezőgazdaságban dolgozónak felkészülni, valamint felkészíteni a gazdaságaikat, hogy a források megjelenésével ne legyenek hátráltató tényezők.

Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?

Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.