Új pályázat jelent meg a mezőgazdasági termelők számára! A ”Mezőgazdasági termelők EU-s és nemzeti minőségrendszerhez történő csatlakozásának támogatása (VP3-3.1.1-22)„ pályázat azért jött létre, hogy elősegítse a mezőgazdasági termelők a minőségrendszerekben való részvételét.

A minőségrendszerek keretében előállított termékek magasabb minőséget képviselnek, mint a jogszabályok által támasztott minimum követelményeknek megfelelő más, hasonló termékek. Ezért a pályázatra olyan mezőgazdasági termelők jelentkezését várják, aki azonosul a fenti elképzelésekkel és az említett célok fontosságával.

VP3-3.1.1-22

A VP3-3.1.1-22 pályázat célja

A pályázat célja a magyarországi termelők élelmiszerlánci integrációjának erősítése. Ehhez fontos lépés a mezőgazdasági termelők által előállított kiemelkedő minőségű termékek és élelmiszerek minőségrendszerekben való részvételének ösztönzése, illetve az ökológiai termelésben résztvevők számának növelése. A pályázatban fontos, hogy az Európai Unió és Magyarország által elismert minőségrendszerek keretében előállított termékek minél szélesebb körben ismertek legyenek.

Melyek a támogatható tevékenységek?

A VP3-3.1.1-22 pályázatban kötelezően megvalósítandó önállóan támogatható tevékenység a minőségrendszerekben való részvétel, 3 célterületre bontva.

Kötelezően megvalósítandó, de önállóan nem támogatható a tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése.

A VP3-3.1.1-22 pályázat célterületei

Az „A” célterület esetében az előállított termék az 1305/2013/EU rendelet 16. cikk (1) bek. a) pont i., ii., iii., v. alpontokban foglaltak szerint:

  • megfelel az 1151/2012/EU rendelet minőségre utaló választható kifejezések (kivéve az 1151/2012/EU rendelet 31. és 32. cikk) rendszerének elvárásainak, vagy
  • szeszes italok esetében a Támogatást Igénylő a 787/2019/EU rendeletnek megfelelő termék előállítója, és az előállított termék szerepel az EU E-Ambrosia adatbázisban, vagy
  • megfelel a borra vonatkozó 1308/2013/EU tanácsi rendelet II. része, II. címe I. fejezetének Ia. szakaszának, vagy
  • az előállított ökológiai termék megfelel az EU 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek.

A „B” célterület esetében a támogatást igénylő az 1305/2013/EU rendelet 16. cikk (1) bek. b) pontnak megfelelően a nemzeti elismerési rendelet alapján elismert és notifikált nemzeti minőségrendszerben vesz részt.

A „C” célterület esetében a támogatást igénylő az 1305/2013/EU rendelet 16. cikk (1) bek. c) pontja szerinti a nemzeti elismerési rendelet alapján elismert és notifikált önkéntes mezőgazdaságitermék-tanúsítási rendszerben vesz részt.

Mekkora támogatást lehet igényelni?

A VP3-3.1.1-22 pályázat tervezett keretösszege 2 milliárd Ft. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege legfeljebb 1000 eurónak megfelelő forint összeg/termelő/év. Tehát a kifizetésekre évente kerül sor. Várhatóan 1200 db pályázó részesül támogatásban.

A támogatás időtartama a támogatási kérelem benyújtásától számított 5 naptári év. Amennyiben a pályázó a támogatási kérelem benyújtását megelőzően már csatlakozott a minőségrendszerhez, a maximális öt éves támogatási időtartam annyi évvel csökken, amennyi a minőségrendszerhez történő kezdeti csatlakozás és a támogatás iránti kérelem benyújtása között eltelt.

Milyen feltételeknek kell megfelelni a támogatás igényléséhez?

Olyan mezőgazdasági termelő pályázhat, aki:

  • rendelkezik a mezőgazdasági, agrárvidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény (továbbiakban: 2007. évi XVII. törvény) 28. §-a szerint ügyfélazonosítóval, tehát a törvény 9. § (2) bekezdés c) pontja szerinti kérelemre nyilvántartásba vett ügyfél.
  • meglévő minőségrendszer(ek)i tagság esetén a pályázó tagsága nem lehet régebbi a támogatási kérelem benyújtási időpontjától számított 5 évnél (beleértve az ökológiai termelést is).

Meglévő minőségrendszeri tagság esetén támogatási kérelmet A) célterület esetében (kivéve ökológiai termelésben való részvétel esetében) az a mezőgazdasági termelő nyújthat be, aki az oltalom alatt álló elnevezés használatára, az oltalom alatt álló termék forgalomba hozatalára jogosult.

A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában is van lehetőség.

Meddig lehet benyújtani a támogatási kérelmeket?

A támogatási kérelmeket 2023. március 1. – 2023. augusztus 31. között lehet benyújtani. A VP3-3.1.1-22 pályázatban a támogatási kérelmek elbírálása szakaszokban történik, a határnapok 2023. május 31. és 2023. augusztus 31.

Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?

Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.