A KAP Stratégiai Terv keretében megjelenő mezőgazdasági üzemek fejlesztését célzó pályázati felhívások esetében megváltozik a mezőgazdasági árbevétel számítási módszertana. Kedvezőbb feltételek várják a gazdaságokat!

Mezőgazdasági árbevétel számítása
Korábban a mezőgazdasági árbevétel legalább 50%-ának mezőgazdasági tevékenységből kellett származnia. Azonban a módosítás következtében ezt csökkentették, az árbevétel legalább 40%-ának kell mezőgazdasági tevékenységből származnia a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben (vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezel adatokkal, az azt megelőző évben).
Eladásra vásárolt mezőgazdasági áruk
Fontos továbbá, hogy az új támogatási ciklusban az eladásra vásárolt mezőgazdasági áruk nettó árbevétele is figyelembevételre kerül a mezőgazdasági árbevétel számításánál. Ez korábban levonásra került a mezőgazdasági árbevételéből, de a képlet szerint már beleszámítják. Ez azok számára jelenthet előnyt, akik rendelkeznek nagyobb tároló kapacitással és eladásra is vásároltak mezőgazdasági árukat, így nekik kevésbé kell aggódniuk, hogy kiesnek a mezőgazdasági tevékenység nettó árbevétel arány követelményeiből.
Új mezőgazdasági árbevétel számítása
A jogosultsági feltételnek való megfelelés a mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel és annak nettó árbevételhez viszonyított arányával igazolható, ennek kiszámítása az alábbi képlet alkalmazásával történik:
A rövidítések magyarázata
- NÁmező = mezőgazdasági tevékenység nettó árbevétel aránya
- Szánt = szántóföldi növénytermesztés, gyepgazdálkodás nettó árbevétele
- Áll = állattenyésztés (állatok + állati termékek + állatok bértartása) nettó árbevétele
- Kert = kertészeti termelés nettó árbevétele
- Gyüm = gyümölcstermesztés nettó árbevétele
- Szőlő = szőlő és szőlőbor termelése nettó árbevétele → Amennyiben ez saját termelésű szőlőből készült szőlőbor termelésre irányul, a mezőgazdasági nettó árbevételbe nem számít bele a nem saját termelésű szőlő feldolgozása. A partner és a kapcsolt vállalkozás által termelt szőlő saját termelésnek számít.
- Mező = mezőgazdasági szolgáltatások nettó árbevétele (pl. gépi bérmunka)
- Vad = vadgazdálkodás nettó árbevétele
- Erdf = erdészeti, egyéb erdőgazdálkodási szakágazat alá besorolt erdei faiskola működtetésének nettó árbevétele → Ez a tétel újonnan került bele, mert a díszkertész ágazat eddig kiszorult az üzemfejlesztési beruházási programokból, pedig a szereplői szintén hozzájárultak az agrárium növekedéséhez. A díszkertészeti beruházási támogatási programok esetében az ágazat különleges határterületi jellege miatt a kritérium a legfeljebb 40% mezőgazdaságból/ legfeljebb 50% erdőgazdálkodásból származó bevétel lesz.
- Elad = eladásra vásárolt mezőgazdasági áruk nettó árbevétele
- Közv = közvetített mezőgazdasági szolgáltatások nettó árbevétele → Ide tartozik azokból az eladott mezőgazdasági szolgáltatásokból származó árbevétel, amelyet értékesítési céllal vásároltak a kérelem benyújtását megelőző utolsó lezárt üzleti évben.
- NÁért = értékesítés nettó árbevétele → a nevezőben a kérelem benyújtását megelőző utolsó teljes lezárt üzleti évre vonatkozó összes értékesítés nettó árbevétele szerepel, ide tartoznak az értékesítési céllal vásárolt termékek is. (pl. gabona felvásárlás után történő értékesítése)
Fontos pontosítások
Sem a számlálóban, sem a nevezőben nem szerepel az áfa, a kompenzációs felár, valamint a támogatások értéke. Továbbá azok a termelők, akik a tárgyévben elemi kárt szenvedtek, a kormányhivatal által kiadott igazolás alapján megállapított árbevétel kieséssel a mezőgazdasági árbevételüket módosíthatják.
Mi vonatkozik az őstermelőkre?
A mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó árbevételnek (a kiegészítő tevékenységből származó bevétel kivételével) az őstermelői nyilvántartásba felvett mező-, erdőgazdasági tevékenységből származó bevételt kell tekinteni.
Abban az esetben, ha a támogatást igénylő aktív őstermelő státusza mellett egyéni vállalkozói tevékenységet is végez, az őstermelői és az egyéni vállalkozói tevékenységből származó mezőgazdasági árbevételek összegét kell viszonyítani az őstermelőként és egyéni vállalkozóként elért összes árbevételhez, a fenti képlet szerint.
Nemrég módosult az STÉ kalkulátor is, szóval egy jó pályázati szakértő kiválasztása most mindennél fontosabb! A szakértő át tud segíteni Téged a pályázati nehézségeken és a pályázat előkészítése során átnézi a tevékenységedet és tanácsokat ad abban is, hogyan tudod elérni a kívánt pályázathoz megfelelő üzemméretet. Azonban fontos, hogy a pályázati felkészítés időigényes folyamat, tehát érdemes minél hamarabb belefogni a kérelem előkészítésbe!
A Gordius csapata több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik, fordulj hozzánk bizalommal!
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesülj időben és érthető formában a számodra elérhető (és elnyerhető) pályázati lehetőségekről!