Korábban írtunk már a GINOP 1.2.9-20 – azaz a hátrányos helyzetű településeken működő mikro- és kisvállalkozások fejlesztéseinek támogatása pályázatról, ami a nevéből adódóan olyan mikro-és kisvállalkozásoknak jelent majd segítséget, akik hátrányos helyzetű településeken működnek. A napokban megjelent a pályázat és a korábbi verzióhoz képest számos változtatás történt, ezeket szeretnénk most megosztani Veletek is.

Kik igényelhetik a támogatást?

Mikro- és kisvállalkozások, Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező szövetkezetek, illetve kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei igényelhetik. Az új felhívás szerint pedig már egyéni vállalkozók – kizárólag SZJA szerint adózók – és egyéni cégek is jelentkezhetnek.

Mikor igényelhető a támogatás?

  • Akkor, ha a fejlesztés megvalósítási helye szerepel a településlistán  ›› TELEPÜLÉSLISTA
  • Rendelkezik legalább egy teljes (365 napot jelentő), lezárt üzleti évvel
  • Az éves átlagos statisztikai állományi létszám a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes üzleti évben minimum 1 fő
  • Továbbá a pályázónak szerepelnie kell a támogatási kérelem benyújtásakor a köztartozásmentes adózói adatbázisban

Mire fordítható a támogatás?

A támogatható tevékenységek körében is történtek módosítások.

A kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek nem változtak, ugyanúgy az új eszközök, gépek beszerzésére és az új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítására lehet pályázni. Mindez a projekt elszámolható összköltségének legalább 50%-át teszi ki az ingatlan beruházásokkal együtt.
Ugyanakkor a választható, önállóan nem támogatható tevékenységek körét kiegészítették. Eddig ingatlan beruházásra (építés, korszerűsítés, átalakítás, bővítés), IT fejlesztésekre, képzésekre, gyártási licenc, gyártási know-how beszerzésére, immateriális javak beszerzésére, bérköltség-támogatás igénybevételére, munkavégzéshez szükséges feltételek kialakítására – bérköltség felmerülése esetén és kötelezően előírt nyilvánosságra lehetett fordítani a támogatást. Az új felhívás szerint ez a kategória kiegészült az előkészítés költségeivel (pl.: előzetes tanulmányok, engedélyezési dokumentumok költségei) és a projektmenedzsment tevékenységgel – de kizárólag az 1. számú melléklet településeinek pályázatánál.
A bérköltség-támogatásra az új felhívás szerint akkor van lehetőség, ha a munkavállaló havi munkabére eléri a mindenkori garantált bérminimumot, de az elszámolt, a munkáltatónál felmerülő havi bérköltség nem haladhatja meg a 400.000 Ft-ot.

A megvalósítási helyszínnel és a kötelező vállalással kapcsolatos változások

A megvalósítási helyszín kapcsán fontos változás történt, amennyiben az 1. számú mellékletében felsorolt település valamelyikén valósítja meg fejlesztését, a megvalósulási helyszínnek a támogatási kérelem benyújtását megelőzően legalább fél évvel kell bejegyzésre kerülnie. Ugyanakkor ha 2. számú mellékletében felsorolt település valamelyikén valósítja meg fejlesztését, a megvalósulási helyszínnek a támogatási kérelem benyújtásáig kell bejegyzésre kerülnie.

A kötelező vállalások esetében a fenntartási kötelezettség a projekt fizikai befejezésétől számított 1 évről 3 évre növekedett.

A támogatási kérelmek beadási határidejét is módosították.

2021. január 19 – 2021. február 18.

Az egyszerűsített kiválasztási eljárásrend sajátosságai miatt a pályázatokat csak forráskimerülésig lehet benyújtani!