A magyar KKV (Kis- és Középvállalkozások) szektor hosszú ideje kulcsfontosságú szerepet játszik az ország gazdasági növekedésében és munkahelyek teremtésében. A Kormány évek óta elkötelezett a KKV-k támogatása és fejlődésük elősegítése mellett. Ennek a törekvésnek a részeként 2023. augusztus 1-jétől jelentős mértékű bővítésre került a Széchenyi Kártya Program, amely további lendületet adhat a gazdasági növekedésnek és a fenntartható, zöld átállásnak.

Blogbejegyzésünkben megnéztük milyen változások történtek a Széchenyi Kártya Program Max+ hitelkonstrukcióban.

Széchenyi Kártya Program

A Széchenyi Kártya Program bővítése

A Széchenyi Kártya Program 2002 óta működik sikeresen Magyarországon, és a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások aktuális finanszírozási szükségleteinek kielégítését szolgálja. Az elmúlt évek során jelentős számú ügyletet fogadtak be, amelyek mennyisége meghaladja a 600 ezret, és a szerződött ügyletek száma meghaladta a 460 ezret.

A 2023 elején elindult Széchenyi Kártya MAX+ Program keretében a kérelmek száma 2023. július 31-ig közel 30 ezerre emelkedett, ami több mint 1.200 milliárd forint értékben jelentett finanszírozási igényt. Ebből az összegből már 600 milliárd forintot igényeltek és használtak fel a vállalkozások.

Az újabb kormányzati döntések értelmében a Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ és a hozzá tartozó agrár célú Széchenyi Beruházási Hitel maximális hitelösszege duplájára, azaz 500 millió forintról 1 milliárd forintra emelkedett. Emellett a Széchenyi Lízingkonstrukcióban igényelhető maximális összeg is megduplázódott, 200 millió forintról 400 millió forintra. A kamat mindkét konstrukcióban évi 5% maradt.

Lóga Máté államtitkár hangsúlyozta, hogy ez a beruházási hitelösszeg megduplázása rendkívül kedvező hír a beruházni és fejleszteni vágyó KKV-k számára. A megnövelt hitelösszeg lehetővé teszi további, a versenyképességet növelő beruházások végrehajtását és elősegíti a zöld gazdaságra való átállást. A Kormány továbbra is kiemelt fontosságot tulajdonít a fenntartható fejlődésnek és a környezetvédelemnek, és ezeknek az értékeknek a támogatása szorosan kapcsolódik az újabb intézkedésekhez.

A Széchenyi Kártya Program sikeressége

A Széchenyi Kártya Program – különösen a MAX+ termékek – népszerűségét az azonnali likviditást biztosító termékek és a Széchenyi Lízing konstrukció részesülnek. Az előbbiek a hitelállomány közel háromnegyedét teszik ki, míg utóbbi az állomány közel kétötödét adja. Emellett a hosszabb távú finanszírozási célokat szolgáló termékek, mint a Széchenyi Beruházási Hitel és az agrár célú Széchenyi Beruházási Hitel, a befogadott állomány közel 5%-át alkotják.

A Program kiemelkedően pozitív hatással van a gazdasági növekedésre, hozzájárulva nagyságrendileg 1,2 százalékponttal a munkahelyek megőrzéséhez. A Széchenyi Kártya Program kedvező kamatkörnyezetet biztosít a hazai KKV-k számára, a futamidő végéig fix, 5%-os nettó ügyfélkamat mellett.

Az ügyletek 51%-a a legsérülékenyebb mikro vállalkozásokhoz, 39%-a a kis-, és 10%-a a közepes méretű vállalkozásokhoz jutott el. A Program nemcsak Budapesten és Pest megyében, hanem a vidéki régiókban is népszerű és jelentős támogatást nyújt a helyi vállalkozásoknak.

Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram

Az energiaválság, valamint az infláció okozta negatív gazdasági hatások miatt számos cégnek életbevágó, hogy megfelelő és kedvező forrásokkal életben tudja tartani vállalkozását. A Széchenyi Kártya konstrukciói mellett a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram lehet erre a legkézenfekvőbb megoldás.

A február elején bejelentett hitelprogram mintegy 1000 milliárd keretösszeggel indult el. A program célja, hogy segítse a nehéz helyzetben lévő vállalkozásokat olcsó forrásokhoz jutni a jelenlegi magas kamatkörnyezetben. A hitelkonstrukciók nagyon népszerűek, így érdemes minél előbb belevágni annak, aki kedvezményes kamatú forrásban gondolkodik.

Az első félévben június végéig összesen 2174 hitelkérelem érkezett a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramba, mintegy 1231 milliárd forint értékben. Ebből 579 milliárd forint a beruházási hitel (lízinggel együtt), míg 652 milliárd forint a forgóeszközhitel kérelmeket tette ki. A jóváhagyott hitelek összege 839 milliárd forint volt, míg a szerződött hitelek értéke 641 milliárd forint. Az eddig folyósított hitelösszeg eléri a 382 milliárd forintot.

A forgóeszközhitel-keret nagyon népszerűnek bizonyult, jelenleg 94 százalékos kihasználtságot mutat, de még pályázható forráslehetőség. A program vonzereje a kedvező kamatkörnyezetnek és a fix, hosszú futamidejű kölcsönöknek köszönhető.

A vállalkozások méretük szerint is aktívan élnek a lehetőséggel, hiszen a szerződött ügyfelek 68 százaléka mikro- és kkv-szektorhoz tartozik. A hitelállomány megoszlása szintén változatos, a feldolgozóiparhoz 40,6 százalék, a kereskedelem és a gépjárműjavítás területéhez 31,7 százalék, míg a mezőgazdasághoz, az erdőgazdálkodáshoz és a halászathoz 7,5 százalék kapcsolódik.

Az új hitelszerződések száma alapján a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram jelentős szerepet játszik az új vállalati kölcsönkihelyezésekben. Az elmúlt hónapokban márciusban több mint 200 milliárd, áprilisban 240 milliárd, májusban pedig 80 milliárd forint körüli értékben kötöttek szerződést vállalkozások a hitelprogram keretében.

Az a vállalkozás, aki kedvezményes hitelben gondolkodik ne habozzon és használja ki a lehetőségeket, amíg a források engedik. A 2 program sokoldalúsága és a refinanszírozó partnerek bevonása segítette, hogy a gazdaság különböző szegmenseiben aktívan használják fel a rendelkezésre álló hitelösszeget. Ezek a lehetőségek továbbra is fontos eszközei lehetnek a gazdaság élénkítésének és a fenntartható növekedés elősegítésének Magyarországon.

Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?

Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.