Munkahelyi körülmények fejlesztésének támogatása
GINOP_PLUSZ-3.2.5-24

Munkahelyi körülmények fejlesztésének támogatása

Kiemelten fontos a munkavállalók egészségét és biztonságát tiszteletben tartó munkafeltételek biztosítása, hiszen a tisztességes foglalkoztatás nélkülözhetetlen eleme a biztonságos és egészséges munkakörnyezet garantálása. Ezért a Felhívás célja a munkabalesetek és foglalkozási megbetegedések megelőzése, a munkafeltételek korszerűsítése, valamint a pandémia elleni jövőbeni védekezés, illetve megelőzés elősegítése, az egészségkárosodás miatti részleges munkaképtelenség bekövetkezésének megelőzése. A támogatás segítségével a vállalkozások felkészültebbek lehetnek a járványhelyzetekre, és munkabalesetek kezelésére.

Kik igényelhetik a munkahelyi körülmények fejlesztésének támogatása pályázatot?

Mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyek

  • rendelkeznek legalább egy lezárt, teljes üzleti évvel,
  • éves átlagos statisztikai állományi létszámuk a támogatási kérelmek benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt,
  • Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni cégek vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező szövetkezetek vagy kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei.

A támogatás egész Magyarország területén igényelhető, tehát budapesti vállalkozások is pályázhatnak! A megvalósulási helyszínnek a támogatási kérelem benyújtásáig kell bejegyzésre kerülnie a cégkivonatba.

Egy vállalkozás egy megyében egyszer részesülhet támogatásban, de egy megyén belül több telephelyére is igényelhet támogatást! Egy pályázó országosan legfeljebb két megyében nyújthat be támogatást. Amennyiben a telephely bérelt, úgy csak mobil eszközök beszerzésére van lehetőség.

Támogatott vállalkozások jogi forma szerint (GFO)

113 Korlátolt felelősségű társaság
114 Részvénytársaság
117 Betéti társaság
121 Szociális szövetkezet
122 Takarék- és hitelszövetkezet
123 Iskolaszövetkezet
126 Biztosító szövetkezet
129 Egyéb szövetkezet
141 Európai részvénytársaság (SE)

142 Európai szövetkezet (SCE)
143 Magyarországi székhelyű európai gazdasági egyesülés
144 Európai területi együttműködési csoportosulás (EGTC)
226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
227 Külföldi székhelyű európai gazdasági egyesülés magyarországi telephelye
572 Nonprofit korlátolt felelősségű társaság
573 Nonprofit részvénytársaság
228 Egyéni cég

A támogatás jellege, mértéke

A Munkakörülmények fejlesztésének támogatása programra 4,5 milliárd forintot különítettek el, ennek legfeljebb 10%-a, azaz 450 millió Ft a Budapest és Pest régióban megvalósuló fejlesztésekre kerül elkülönítésre. A további legalább 65%-át a négy leghátrányosabb helyzetű régióban, az Észak-Magyarországi régió, Észak-Alföldi régió, Dél-Alföldi régió, Dél-Dunántúli régió részein projektet megvalósító vállalkozások között kerül allokálásra.

Az igényelhető 100%-ban vissza nem térítendő támogatás 500.000 Ft – 20 millió Ft is lehet. A támogatási intenzitás 100%. A vállalkozás legfeljebb 1 millió Ft/fő támogatást igényelhet a megvalósítási helyszíne(i)n foglalkoztatottak számát figyelembe véve. A munkavédelmi eszköz beszerzési ára pedig legfeljebb nettó 2 millió Ft/eszköz lehet. A pályázatban előleg is igényelhető, meghatározott támogatási összeg 25%-áig.

A támogatás összege 500.000 Ft – 20 millió Ft

Támogatási intenzitás: 100%

Támogatható tevékenységek

A Munkahelyi körülmények fejlesztésének támogatása pályázatban azok az eszközök támogathatók, amelynek fő funkciója a munkavédelem szintjének növelése. Munkaeszköznek minősül minden gép, készülék, szerszám, berendezés vagy eszköz, amelyet a munkavégzés során alkalmaznak, vagy azzal összefüggésben használnak.

  • munkaeszközök vagy a munkahely védelmi szintjének növelése (pl. védőajtó helyett fényérzékelős védőberendezés, kiiktathatóság magasabb szintű kizárása)

  • korszerű elszívó berendezés beszerzése, (pl. alacsonyabb zajszint, munkahelyi légállapot javítása)

  • egyéni védőeszköz helyettesítése kollektív védelemmel

  • jelzőberendezések és felügyeleti rendszereinek beszerzése, korszerűsítése, fejlesztése (pl. időszakos helyett a folyamatos munkahelyi légtérmérés)

  • munkahelyi zaj és rezgésvédelem szintjének növelése

  • munkahelyi megvilágítás korszerűsítése (pl. tevékenységhez jobban illeszthető színdinamika, szemnek pihentetőbb fény, jobb látás megvilágított környezetben)

  • magasabb védettségi szintet biztosító egyéni védőeszközök beszerzése (pl. kombinált védelem, magasabb kényelmi szint, jobb ergonómiai kialakítású, intelligens egyéni védőeszköz)

A következő további eszközök beszerzése csak akkor támogatható, ha egyértelműen megállapítható, hogy a munkavédelem szintjének növelése az eszköz fő célja

  • ergonómiai fejlesztések (pl. számítógépes munkaasztal, ergonomikus munkaszék és tárolóeszközök, különös tekintettel a fogyatékossággal élő munkavállalók igényeire)

  • kézi tevékenységek (pl. anyagmozgatás) támogatása magasabb munkavédelmi szintű segédeszközzel, vagy kiváltása gépi munkaeszközzel (pl. exoskeleton, manipulátor)

  • anyagtárolás, raktározás fejlesztése, gépesítése, automatizálása a munkavédelem és munkabiztonság emelése érdekében

  • veszélyes technológia kiváltása kevésbe veszélyessel

  • biztonságosabb, magasabb munkavédelmi szintet képviselő munkaeszköz beszerzése

Kötelező vállalások

A Munkahelyi körülmények fejlesztésének támogatása pályázatban a pályázó fenntartási kötelezettséget vállal, eszerint a vállalkozásnak a támogatásból beszerzett eszközt a záró elszámolása elfogadásától számított 1 évig fenn kell tartania.

Kizáró tényezők

  • A saját tőke a törzstőke (alaptőke) jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá csökkent.

  • Az elszámolható összköltség meghaladja a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti nettó árbevétel összegét.

  • A pályázó olyan munkavédelmi követelményeket szeretne megvalósítani, amelyek teljesítésére a munkavédelemre vonatkozó szabályok szerint egyébként is köteles.

  • A pályázót a kérelem benyújtását megelőző 3 naptári éven belül jogerősen legalább 2 millió Ft összegű munkavédelmi bírság megfizetésére köteleztek.

  • A vállalkozással szemben a NAV által indított végrehajtási eljárás van folyamatban.

  • Köztartozás áll fenn.

  • A vállalkozás az Európai Bizottság európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatás visszafizetésére kötelezett.

  • Korábbi projektmegvalósítás a támogatást nyújtó által kezdeményezett elállással záródott, a benyújtást megelőző 5 éven belül.

  • A vállalkozás felnőtt tematikájú (szexuális tartalmú, illetve 18 év feletti vendégkört kiszolgáló) szolgáltatást és ahhoz kapcsolódó tevékenységet vagy lízing tevékenységet, vagy halászati és akvakultúra-termékek elsődleges előállításával feldolgozásával és forgalmazásával kapcsolatos tevékenységet, vagy harmadik országokba, tagállamokba irányuló exporttal kapcsolatos tevékenységeket végez, vagy mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozik.

  • Jogerős végzéssel elrendelt felszámolási-, csőd-, végelszámolási, kényszertörlési, a megszüntetésére irányuló egyéb eljárás alatt áll.

  • A vállalkozás nem felel meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek.

  • A vállalkozás a kizárólag 1 éven belüli kihordási idejű, vagy egyszer használatos munkavédelmi eszközök beszerzésére szeretne pályázni.

A pályázatok benyújtásának határideje

A Munkahelyi körülmények fejlesztésének támogatása pályázat jelenleg még társadalmi egyeztetés alatt áll, a végleges Felhívás megjelenéséig még változhatnak a feltételek, a pályázatot két szakaszban fogják meghirdetni.

Az alábbi mezők kitöltésével kérheted a díjmentes felmérést, amely megmutatja mekkora eséllyel tudsz indulni a pályázaton.