A terménytisztító pályázatok célja a megtermelt szántóföldi termények tárolási, szárítási, tisztítási kapacitásainak fejlesztése, új üzemek létesítése, meglévő üzemek korszerűsítése, megújuló technológiák alkalmazása, illetve a vetőmagüzemek gépeinek, műveleteinek, folyamatainak modernizálása és a környezetkímélő technológiai berendezések beszerzésének támogatása. A terménytisztító pályázatokat két pályázatra bontották, a Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása és a Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek komplex fejlesztésének támogatása – így több projekt juthat támogatáshoz.
Kik pályázhatnak?
Olyan magyarországi mezőgazdasági termelők igényelhetnek támogatást, akik
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, akkor az azt megelőző – teljes lezárt üzleti évben legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek,
- és a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, akkor az azt megelőző – teljes lezárt üzleti évben az árbevételük legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
Kollektív beruházás keretében a termelői csoport, a termelői szervezet, a termelői integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet is igényelhet támogatást. Őstermelők családi gazdasága vonatkozásában kizárólag egy tag lehet jogosult a támogatásra. Egy megvalósítási helyhez kizárólag egy támogatási kérelem kapcsolódhat.
A támogatás jellege, mértéke
A terménytisztító pályázatokat két célterületre bontották, az 1. célterület a vetőmagüzemek és terménytisztítók- szárítók- tárolók létesítésére és technológiai korszerűsítésére, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák beszerzésére fókuszál, a 2. célterület pedig az energiahatékonyság javítására és a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazására nyújt támogatást. A keretösszegek pályázatonként és célterületenként külön kerültek meghatározásra.
A Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása (KAP-RD01a-RD01c-2-25) pályázatban az 1. célterületre 10 milliárd Ft a keretösszeg, a 2. célterületre pedig 15 milliárd forintot különítettek el. Legfeljebb 100 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A támogatási intenzitás 50-65%. Kivéve a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazására, ennek kapcsán ugyanis az összes elszámolható költség 75%-a támogatható. A pályázatban előleg is igényelhető, a meghatározott támogatási összeg legfeljebb 25%-áig.
A Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása (KAP-RD01a-RD01c-1-25) pályázatban az 1. célterületre 25 milliárd Ft a keretösszeg, a 2. célterületre pedig 10 milliárd forintot különítettek el. A komplex fejlesztésekre 100 millió Ft – 1 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A támogatási intenzitás 50-65%. Kivéve a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazására, ennek kapcsán ugyanis az összes elszámolható költség 70%-a támogatható. A pályázatban előleg is igényelhető, a meghatározott támogatási összeg legfeljebb 25%-áig, de legfeljebb 250 millió forintig.
A terménytisztító pályázatokban a megvalósításhoz igénybe vett beruházási hitelhez kamattámogatás, a kapcsolódó intézményi kezességvállalás díjához pedig díjtámogatás igényelhető.
Az igényelhető támogatás akár 1 milliárd Ft
Támogatási intenzitás: 50-65%
Támogatható tevékenységek
1. célterület: Terménytisztítók és terményszárítók, vetőmagüzemek létesítése, terményszárítók, terménytisztítók, vetőmagüzemek és terménytárolók technológiai korszerűsítése, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása
2. célterület: – Terménytárolók, terménytisztítók, terményszárítók és vetőmagüzemek energiahatékonyságának javítása, megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása
Önállóan nem támogatható, választható tevékenységek
Kötelező vállalások
Mint minden pályázatban, a terménytisztító pályázatokban is vannak kötelező vállalások, amelyek a következők:
- energiahatékonyság javítását célzó beruházás esetén legalább 10% egységnyi energiahatékonysági javulás teljesítendő,
- a pályázatban 5 év fenntartási időt szükséges vállalni,
- a művelet megvalósítására mindkét pályázat eseténen 24 hónap áll rendelkezésre.
A pályázatok benyújtásának határideje
A kisebb pályázatban a támogatási kérelmeket 2025. április 30. – 2025. december 9. között lehet benyújtani, az alábbi szakaszokban:
- szakasz: 2025. április 30. – 2025. május 13.
- szakasz: 2025. május 14. – 2025. május 27.
- szakasz: 2025. november 12. – 2025. november 25.
- szakasz: 2025. november 26. – 2025. december 9.
A Komplex pályázatban 2025. május 28. – 2026. február 3. között lehet igényelni a támogatást, az alábbi szakaszokban:
- szakasz: 2025. május 28. – 2025. június 10.
- szakasz: 2025. június 11. – 2025. június 24.
- szakasz: 2026. január 7. – 2026. január 20.
- szakasz: 2026. január 21. – 2026. február 3.
Az alábbi mezők kitöltésével kérheti díjmentes felmérést, amely megmutatja mekkora eséllyel tud indulni a pályázaton.