A vidéki nyugdíjasok is otthonfelújítási támogatásban részesülhetnek! A Vidéki otthonfelújítási támogatás 2025 pályázat célja a kistelepüléseken élő családok lakhatási körülményeinek javítása és a vidéki lakhatást szolgáló ingatlan állomány megújulásának ösztönzése, azonban a legfrissebb bejelentések szerint a jövőben bővül a pályázók köre, és a vissza nem térítendő otthonfelújítási támogatás és otthonfelújítási kölcsönt a vidéki nyugdíjasok is igényelhetik majd!

Nyugdíjasoknak is vidéki Otthonfelújítási támogatás!
Jelenleg még csak az adó- és köztartozásmentes, legalább egy, 25 év alatti gyermeket nevelő (vagy gyermeket váró), házastársak, élettársak vagy egyedülálló szülők pályázhatnak, amennyiben a korszerűsíteni tervezett ingatlan 5000 fő alatti településen található, és az ingatlanban minimum 50% tulajdonjoggal rendelkeznek. Illetve az igénylők közül legalább 1 főnek rendelkeznie kell minimum 1 év folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal, melyben egybefüggően maximum 30 nap megszakítás történt.
A Kormány bejelentette, hogy a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében elérhető támogatást biztosít az öregségi nyugdíjban, korhatár nélküli nyugdíjban vagy egyéb nyugdíjjogosultság alapján ellátásban részesülők számára. A bejelentés szerint a következő két évben összesen 90 milliárd forintot juttatnak el az 5000 főnél kisebb településeken élő nyugdíjasoknak otthonaik korszerűsítésére.
Akár 3 millió Ft felújításokra
A Vidéki otthonfelújítási programban a támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 millió Ft. A támogatás igényelhető a CSOK-al és a falusi CSOK-al is, de kettősfinanszírozás nem lehetséges. Ugyanakkor a Lakástakarék pénztárral és a Babaváró hitellel egyszerre is felhasználható. Már a munkálatok megkezdése előtt lehetőség nyílik maximum 6 millió forint kamattámogatott hitelt igénybe venni, amellyel előfinanszírozható a beruházás.
Szinte minden fejlesztési tevékenységre
Szinte minden korszerűsítési tevékenység támogatható, például a víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, kiépítése, fürdőhelyiség, illetve WC létesítése (ha az ingatlan még nem rendelkezik ilyen helyiséggel), fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, megújuló energiaforrások alkalmazása, az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása, égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése, klímaberendezés beépítése, cseréje, belső tér felújítása, kerítés építése, felújítása, gépjárműtároló építése, felújítása vagy nyitott gépkocsi beálló kialakítása, terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása, térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje, télikert kialakítása, akadálymentesítési munka, alapozási szerkezet megerősítése, beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje, használati meleg víz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is, szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje, napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje, az ingatlannal azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás (nem lakhatást szolgáló) céljára szolgáló helyiség (így különösen nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása, tető cseréje, felújítása, szigetelése.
kerülhetnek az energiahatékonysági felújítások, mint a hőszigetelés, nyílászárók cseréje, használati meleg víz rendszer korszerűsítése (csak hőszigeteléssel és/vagy nyílászárócserével együtt) és a fűtési rendszerek korszerűsítése (csak hőszigeteléssel és/vagy nyílászárócserével együtt). A programban legalább 30%-os energiamegtakarítást kell elérni az épület primerenergia-fogyasztására vonatkozóan, nem számítható bele a megújuló alapú villamosenergia termelés. A pontos felméréséhez energiatanúsítvány készítése szükséges a beruházásokat megelőzően, illetve a fejlesztések befejezése után is.
Már benyújthatók a kérelmek
A támogatási kérelmeket 2025. januártól forráskimerülésig, de legkésőbb 2026. június 30-ig lehet benyújtani, de forráskimerülés esetén a programot hamarabb is lezárhatják.
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.