Akár 800 millió forintra is lehet kérelmeket benyújtani a hamarosan megjelenő Fókuszterületi innovációs projektek támogatása című (2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ kódjelű) pályázat keretében. 

A felhívás célja a megújult társadalomgazdasági innovációs ökoszisztéma megerősítését, és a társadalmi és gazdasági hasznosítási szempontokat a megújítási elvek szellemében fókuszba helyező kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása piacképes termék, technológia, szolgáltatás fejlesztése révén, mely kiemelt hangsúlyt fektet a társadalmi és gazdasági előnyök keresése során az innováció és megújulás alapelveire. A KFI projektek támogatása összeköti a gazdasági élet szereplőit, az egyetemeket és a kutatóhelyeket. A támogatással olyan termékek, szolgáltatások jöhetnek létre, amelyeket szabadalom véd és amelyek árbevételt termelnek.

Kompenzáció

A pályázat háttere

A magyar innovációnak három területen kell előrelépnie: növelni kell a kutató-fejlesztők számát, meg kell duplázni a szabadalmak számát, és a kis- és középvállalkozásoknak (kkv-knak) minél több innovatív projektet kell megvalósítaniuk. 2014-ben a hazai vállalkozások 12 százaléka foglalkozott termékfejlesztéssel és innovációval, míg 2020-ban már több mint 20 százalékuk. Ez azonban még mindig az európai átlag alatt van, amely meghaladja a 40 százalékot.
A szabadalmi bejelentéseket tekintve, a magyar középvállalkozások csupán 2,5 százaléka tesz évente ilyen bejelentést, míg Lengyelországban ez az arány 4,5 százalék, Csehországban pedig több mint 7 százalék. A hazai innovatív vállalkozásoknak csak 11 százaléka működik együtt egyetemekkel, és ezt az arányt is szükséges növelni a pályázat révén.

Kiknek szól a pályázat?

Mielőtt rátérnénk arra, hogy kik vehetnek részt a pályázatban, fontos eldönteni, hogy milyen alprogram keretében kívánnak részt venni.

Az „A” alprogram esetében olyan KFI projektek (kutatás-fejlesztés-innováció) megvalósítását támogatják, amelyeket vállalkozások önállóan vagy együttműködve partnerekkel hoznak létre, és amelyeknek van piaci potenciáljuk, valamint jó esélye van a támogatás megtérülésére. Ezek a projektek lehetőséget teremtenek a vállalkozásoknak új üzleti területek kifejlesztésére és megnyitására a sikeres megvalósítás révén.

A „B” alprogram esetében a cél, hogy támogassák a vállalkozások és a tudományos ismeretek közvetítésével foglalkozó szervezetek közös KFI projekteket. Ezek a projektek nagy jelentőségű és összetett kutatási és innovációs feladatokat céloznak meg, és a szakterületen kiemelkedő szakemberek részvételével valósulnak meg. A támogatott projektek eredményei hozzájárulnak a gazdaság és más társadalmi területek fejlődéséhez, segítve a meglévő fontos problémák megoldását.

Ennek tükrében az „A” alprogramra önállóan nyújthatnak be jogi személyiségű és anélküli vállalkozások, melyek kettős könyvvitelt vezetnek és minimum 2 teljes lezárt üzleti évvel rendelkeznek. Amennyiben konzorciumként pályázik valaki erre az alprogramra, a konzorciumi tagok száma maximum 3 lehet. Ezek a tagok lehetnek egymás partner- és vagy kapcsolt vállalkozásai. Jelentkezhetnek még konzorciumi tagként nonprofit szervezetek és gazdasági társaságok, valamint költségvetési és költségvetési rend szerinti gazdálkodó szervek is.

„B” alprogram esetében kizárólag konzorciumban lehet benyújtani támogatási kérelmet a KFI projektek támogatására. A konzorcium vezetője csak az A alprogramnál bemutatott vállalkozás lehet.

4 fókuszterület

a, Az egészséges élet megőrzését szolgáló, megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek támogatása
Ez a fókuszterület magába foglalja az egészségmegőrző, betegségmegelőző fejlesztésektől, a diagnosztikán (korai felismerési eljárások, orvosi képalkotás), a gyógyító beavatkozásokon és terápiákon át (gyógyszerkutatás, immunológia, orvostechnikai eszközök és műszerek fejlesztése), az időskori életminőség javításáig (egészségügyi szenzorok, mesterséges intelligencia), egészségügyi rendszerek megerősítését, valamint a társadalom egészségügyi veszélyekkel szembeni rezilienciájának megerősítésére irányuló eszköztár fejlesztését.
b, A gazdaság zöld átmenetének és a körforgásos gazdaság kialakításának támogatása.
Az európai zöld megállapodásnak megfelelően olyan megoldások fejlesztését támogatják, amelyek előmozdítják a klímasemlegességet és segítik a modern, erőforrás-hatékony, versenyképes és fenntartható hazai gazdaság kialakítását. Ez magában foglalja az éghajlatváltozás és az adott földrajzi kihívásokkal (mint például agrár innovációk és vízgazdálkodás) való megküzdést, az energiahatékonyság növelését, a tiszta energia felhasználásának gyorsítását, saját energiaforrások kiaknázását, valamint energia-tárolási és hálózati innovációk fejlesztését.
c, A gazdaság és társadalom digitális átmenetének támogatása
Ehhez a fókuszterülethez olyan projektek támogathatóak, mint például a hálózati technológia fejlesztések, mesterséges intelligencia és adattechnológia, ipari digitalizáció, chipgyártás és chipfejlesztés, űrkutatási és űrtechnológiai fejlesztések, e-közszolgáltatások, e-azonosítás, e-hitelesítés, kiberbiztonság, adatbiztonság, adatvédelem, készségfejlesztő oktatási és nemzeti kulturális emlékezetet támogató rendszerek, stb.
d, Egyéb tevékenységek 

Milyen KFI projekteket támogat a felhívás?

  • Önállóan támogatható tevékenység a kísérleti fejlesztés, amelyre vonatkozóan az elszámolható költségek el kell, hogy érjék a projekt elszámolható teljes költségének 50%-át.
  • Önállóan nem támogatható tevékenységek:
  • Alkalmazott (ipari)kutatás.A szolgáltatás nyújtó szervezetnek igazolnia kell, hogy a projekt szakterületéhez kapcsolódóan 2 fő legalább BA/BSC/MA/MSc fokozató diplomával rendelkezik és teljes munkaidőben vannak foglalkoztatva a támogatás benyújtásakor.
  • Eszközbeszerzés. Minden olyan eszköz beszerzése, amely a projekt keretében vállalt fejlesztéshez kapcsolódik.
  • Kutatás-fejlesztési projekteket támogató tevékenységek. Ilyen tevékenységek a következők:
    hardver és szoftver beszerzése, szoftver előfizetői szolgáltatás igénybevétele, projektmenedzsment (koordináció), kötelezően előírt nyilvánosság (tájékoztatás), iparjogvédelmi oltalomszerzés, általános költség (rezsi), közbeszerzési tevékenység, minősített mentor tevékenység igénybevétele és piacra vitel, konferencián illetve kiállításon való részvétel, személyi jellegű egyéb kifizetések, valamint piackutatás.

Akár 800 millió Ft támogatás ütemezetten

A támogatás maximális mértéke minimum 400 millió Ft, maximálisan pedig 800 millió Ft, amelynek lehívása ütemezetten zajlik a következőképpen:
Az első előleg a megítélt támogatás 30%-a lehet. A második előleg szintén a megítélt támogatás  30%-a, melynek lehívása a projekt első 12 hónapja után, a nyomonkövetési szakértők véleményét követően a szakmai beszámoló elfogadása után történhet. Záró beszámoló elfogadását követően kerülhet kifizetésre a teljes támogatás 25%-a. A fennmaradó 15% a fenntartási időszak lejáratát követően a vállalások teljesítésekor és a jelentés elfogadása után kerül kifizetésre.

A KFI projektek támogatása pályázat teljes forráskerete 35 milliárd Ft.

Határidő

A pályázatra a kérelmeket a társadalmi egyeztetését követően várhatóan szeptember második felétől lehet benyújtani 2023. december 22-ig. A határidők természetesen változhatnak.

Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?

Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.