Áprilistól már beadhatók a Terménytisztító pályázatokra (KAP-RD01a-RD01c-2-25 és KAP-RD01a-RD01c-1-25) a kérelmek! A gazdák akár 1 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatásra is számíthatnak, 50-65%-os a támogatási intenzitással, ami a megújuló energiaforrás alkalmazásánál 70%-ra növekszik. A pályázatban a különleges Videokontroll precíziós szárítási rendszer is beszerezhető, tudjon meg többet a működéséről!

Kinek érdemes a Terménytisztitó pályázat igénylésén gondolkodni?
A támogatást azoknak a magyar mezőgazdasági termelőknek ajánljuk, akik:
- legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek,
- az árbevételük legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
Amennyiben a támogatási kérelem benyújtását megelőző évre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, akkor az azt megelőző évet veszik figyelembe. Az önerő nehézsége esetén jó hír, hogy a pályázatban előleg is igényelhető, a megítélt támogatás 25%-áig. Emellett a megvalósításhoz különböző beruházási hitelek is igényelhetők, kamattámogatással és kezességvállalás díjtámogatással.
Mire fordítható az akár 1 milliárd Ft?
Két célterületet különítettek el, az 1. a vetőmagüzemek és terménytisztítók- szárítók- tárolók létesítésére és technológiai korszerűsítésére, eszközök, technológiák beszerzésére nyújt támogatást, ennek keretében támogathatók a kisméretű fémsilók, az üzemek létesítése és technológiai felújítása, eszközök, technológiák beszerzése és felújítása, illetve a vetőmag üzemek létesítése és az üzemeltetéshez kapcsolódó eszközök, technológiák beszerzése, felújítása is támogatható.
a 2. célterület pedig az energiahatékonyság javítására (hőtechnikai adottságok javítása, hőveszteség csökkentése, fűtési, hűtési és használati meleg víz rendszerek korszerűsítése, világítási rendszerek korszerűsítése stb) és a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazására nyújt támogatást.
Emellett vannak önállóan nem támogatható, választható tevékenységek is, például az üzemenként 1 tranzittároló létesítése vagy felújítása, termények minőségi vizsgálatára alkalmas gépek, műszerek beszerzése, telephelyenként egy, maximum 50 m2 nettó alapterületű kezelőhelyiség, vezérlőpult létesítése, terménytárolók és előtárolók létesítése, és a művelet-előkészítés és a műveleti menedzsment is támogatható, tehát a gazdák pályázatírással járó költségeit is finanszírozzák.
A Videokontroll precíziós szárítási rendszer is támogatható!
A pályázatban a precíziós szárítás is elszámolható, amely rengeteg előnyt jelent a gazdálkodóknak, hiszen egy sok száz milliós beruházásnál, ahol 15-20 évre építenek egy terményszárítót, nagyon nem mindegy, ha a gép nem szolgálja ki a tényleges igényeket.
Sajnos egy nem megfelelően kiépített terményszárítónál gyakran előfordul, hogy a maghőmérséklet 50 °C helyett 100 °C a folyamatban, ami nehezen észlelhető, de a raktárban annál nagyobb problémákat okozhat, ráadásul a szárítótűz kockázata is nagyobb. Például az adott szárító jellemzői miatt kialakuló fizikai paraméterek, a nem egyenletes nyomásviszonyok, légsebesség eltérések, aszimmetrikus hőterhelés a termény túlmelegedését is okozhatja. Ha a terményszárító feleslegesen melegíti a terményt, az azt eredményezi, hogy sérül a beltartalom, a szárító akár 30%-kal több gázt használ a szükségesnél, illetve a magtárban is problémákat okoz. Részletes mérésekre alapozott beavatkozásokkal azonban korrigálható és kontrollálható ez a helyzet!
A precíziós szárítás segítségével a szárítóüzem mérési adatokkal igazolhatóan kontrolláltan és optimálisan üzemel. Ráadásul ezeknél a korszerű rendszereknél távolról is nyomon követhető, hogy éppen mi történik a szárítóban.
Partnerünk, a DryerDoctor szakértője a precíziós szárításnak. Egyedi Videokontroll szárítófelügyeleti rendszerükben olyan szenzorokat építenek a terményszárítókba, amely egy applikáción keresztül megmutatja, hogy a szárítási folyamatba mikor és hogyan érdemes beavatkozni – ezáltal kiküszöböli a magot károsító hatásokat -, így elkerülhetők a tűzesetek és a nem megfelelő szárítás miatt keletkező raktározási problémák. Ennek köszönhetően a rendszer segítségével akár 40%-os energiamegtakarítás is elérhető a korábbi felhasználáshoz képest, így akár milliókat spórolhatunk az üzemeltetésen!
A Terménytisztító pályázatokban elszámolható a Videokontroll szárítófelügyeleti rendszer is, így most pályázati pénzből korszerűsítheti a szárítóját! Partnerünk segít személyre szabottan megtervezni és kialakítani azt az Önnek megfelelő szárítót és terménytárolót, amire a gazdaságának szüksége van, sőt az építéshez szükséges megbízható kivitelező szakember megtalálásában is segítséget nyújtanak. Ha a szárítója felújításán gondolkodik, használja a szükséges módosítások és javítások tervezéséhez a 22 különböző típusú terményszárító méréseiből származó tapasztalatot! Korszerűsítse szárítóüzemét adatalapon! Ismerje meg partnerünket, a cégbemutató videót ide kattintva tekintheti meg.
Emellett természetesen más fontos fejlesztések is megvalósíthatók a Terménytisztító pályázatokban, ezeknek kivitelezésében pedig számíthat a Gordius előszűrt, megbízható partnereire, így ezt a terhet is leemeljük az Ön válláról.
Valószínűleg nagyon hamar kimerül a keret!
A támogatási kérelmeket a kisebb pályázatban 2025. április 30-tól, a komplex pályázatban pedig 2025. május 28-tól lehet benyújtani, több szakaszban. Azonban fontos, hogy az új KAP keretében megjelenő pályázatok esetében szinte kivétel nélkül minden pályázatot lezártak a 2. szakasz után. Hatalmas a túljelentkezés, ráadásul évek óta nem volt a terménytárolók fejlesztésére pályázat, úgyhogy aki gondolkodik a pályázaton, annak érdemes minél hamarabb belevágni és az első beadási szakaszt megcélozni, mert valószínűleg később már nem lesz lehetősége igényelni ezt a támogatást. Még épp időben vagyunk a megfelelő dokumentumok beszerzéséhez és a támogatási kérelem alapos összeállításához, ezért javasoljuk az előkészületek azonnali elkezdését.
Küldhetünk pár ígéretes pályázatot?
Értesüljön időben és érthető formában az Ön számára elérhető (és nyerhető) pályázati lehetőségekről.